Медична допомога
Здоровʼя будь-якої людини є не лише її особистою проблемою, а й важливим завданням суспільства щодо гармонійного формування духовного, соціального та матеріального розвитку громадян, особливо молоді. Саме тому у 2015 році в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна було розроблено програму «Здоровʼя студентів». Її мета — збереження та зміцнення здоров’я студентства, формування морально, фізично та психічно здорового покоління.
Завдання проєкту такі:
- упровадження концепції здоров’я як глобальної цінності, формування у студентів мотиваційно-ціннісних установок на здоровий спосіб життя, духовний і фізичний розвиток;
- залучення наукового та матеріально-технічного потенціалу університету для виконання цього проєкту;
- інтеграція діяльності факультетів і підрозділів університету в напрямі зміцнення здоров’я студентів і залучення їх до правильного способу життя;
- забезпечення на базі університетських клінічних структур розвитку інноваційних лікувально-профілактичних технологій, стандартів першої медичної допомоги та умов опановування студентами практичних навичок;
- упровадження моніторингу здоров’я студентів, системи виявлення й оцінки чинників, що перешкоджають його збереженню, заходів первинної профілактики;
- підтримка та ініціювання студентських акцій оздоровчої спрямованості;
- організація старшокурсниками-медиками волонтерського руху із розповсюдження основ медичних знань, навичок невідкладної допомоги, здорового способу життя, планування та самоконтролю тренувального процесу.
Реалізація проєкту здійснюється як силами викладачів і студентів медичного факультету, так і завдяки допомозі спеціальних закладів. Так, у разі потреби студенти університету можуть звернутися до міської студентської лікарні (телефон реєстратури + 380 (57) 706-15-14, + 380 (57) 725-51-78). На сьогодні вона є багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 державних закладів вищої освіти. А відкрилася вона у 1897 році для студентів університету (нинішнього Каразінського). З 1921 року працює як перша лікарня для студентів. Нині вона надає допомогу на трьох рівнях: первинному — у 14 Центрах первинної медико-санітарної допомоги і 9 пунктах охорони здоровʼя, розташованих безпосередньо у ЗВО; вторинному — у поліклініці на 3 000 відвідувань на день, під час яких лікарі надають усі види допомоги, зокрема передбачена диспансеризація й дослідження; третинному — лікування у стаціонарі на 180 ліжок для студентів і 60 — для ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Допомогу надають 800 співробітників за 34 напрямами.
Студентам надаються такі види допомог:
- невідкладна;
- профілактична допомога хронічних неінфекційних захворювань;
- лікувально-діагностична;
- психологічна;
- формування навичок здорового способу життя, попередження залежностей і шкідливих звичок тощо.
Деякі цифри: щорічно в лікарні реєструється близько 2 млн звернень студентів на амбулаторно-поліклінічному рівні, що становить 10 відвідувань на одного студента.
У межах реалізації програми «Здоровʼя студентів» фахівці та студенти медичного факультету щорічно проводять низку акцій із залученням колег з інших факультетів, зокрема «Дізнайся про свій артеріальний тиск», «Прийшла весна — скинь зайві кілограми!», «Напередодні літа оціни свою фізичну спроможність» тощо.
У північному (1-й поверх) і головному (2-й поверх) корпусах університету працюють пункти медико-санітарної допомоги, обладнані необхідними інструментами та забезпечені медикаментами для надання кваліфікованої і швидкої допомоги та консультацій. Також у Навчальному центрі соціально-виховної та позаосвітньої діяльності працюють психологи, які надають безкоштовну кваліфіковану психологічну допомогу студентам університету з різноманітних питань (ауд. 621, північний корпус). Консультації є конфіденційними.
У межах надання основних медичних знань зі студентами історичного, філологічного факультетів, факультету іноземних мов опрацьовуються теми щодо надання першої невідкладної допомоги, вимірювання пульсу, артеріального тиску, температури тіла тощо. З метою профілактики захворювань серед студентів проводяться відповідні науково-практичні конференції, створено сторінки в соціальних мережах, здійснюється просвітницька й попереджувальна роботи з профілактики й лікування хронічних хвороб тощо.
Студентам університету, які мають проблеми зі здоровʼям, створюються спеціальні умови для реалізації своїх прав на освіту.
Медична допомога надається всім студентам університету, які її потребують, як з інших регіонів України, так і з країн ближнього й далекого закордоння.