Каразінський як культурний хаб
Каразінський університет пропонує можливість всебічного культурного та мистецького збагачення.
Так, радий приймати у себе відвідувачів центр сучасного мистецтва “Yermilov Center”, який знаходиться у головному корпусі університету. Центр відкрито у березні 2012 року. Його названо на честь відомого харківського митця, представника українського авангарду Василя Єрмілова. Найбільший виставковий простір Харкова репрезентує сучасні українські артпроцеси. Його пріоритети — мистецький діалог з глядачем та міжнародна співпраця. Діяльність Yermilov Center розповсюджується на кураторські проєкти, мистецькі резиденції, лекції та обговорення, перформанси, семінари, кіно та відеоінсталяції.
Художня галерея імені Генріха Семирадського — це масштабний культурний осередок, що дарує можливість доторкнутись до прекрасного. Сам засновник університету В. Н. Каразін одразу після його відкриття ініціював створення рисувальних класів, придбавши у Петербурзі колекцію гравюр, що налічувала майже 2,5 тисячі творів західноєвропейських митців. Зібрання стало першим у Харкові, навіть сучасники говорили, що воно доволі рідкісне. Коли ж колекція поповнилась дарунками вихованців університету — полотнами італійських художників ХVI–ХVIII століть — Музей витончених мистецтв і старожитностей відкрив свої двері для харків’ян і гостей міста. 1920-ті роки стали буремними для університету: його реорганізували — більшість факультетів стали окремими вищими навчальними закладами, а унікальне зібрання поклало початок Харківському художньому музею. Та Каразінський піклується про збереження традицій: у 2015 році відбувся благодійний аукціон на підтримку поранених бійців АТО — меценати передали університету придбані картини відомих художників, що стало початком відродження галереї. Виставковий майданчик відкрився до дня народження відомого польського художника, випускника університету Генріха Семирадського та отримав його ім’я. Тут можна побачити не лише картини визнаних художників і молодих авторів в різноманітних стилях і жанрах, а й кращі зразки декоративно-прикладного мистецтва, фотороботи, музичні інструменти народів світу, гончарні вироби, вишиванки тощо. Це масштабний культурний осередок, що дарує можливість доторкнутись до прекрасного.
Великим науково-просвітницький та навчальним центром України є Державний музей природи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна — один із найстаріших музеїв Європи. Музей займається експозиційною, науково-дослідною, просвітницькою роботою, популяризує вагомість наукових і екологічних знань. Наразі в наукових фондах музею зберігаються понад 250 тисяч експонатів з усього світу. У 23 залах музею розгорнуті експозиції чотирьох відділів: геологічного, безхребетних і хребетних тварин, еволюції органічного світу та охорони природи. Музей природи підтримує зв’язки з багатьма науковими закладами та музеями країн світу. Кожен рік з експозиціями знайомляться близько 40 000 мешканців міста, туристів, іноземних гостей, фахівців з різних галузей науки, вчених.
Музей археології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна майже ровесник університету. Підвалини для археологічних досліджень та створення колекції старожитностей у Харківському університеті закладені університетським статутом 1804 році. У музеї функціонує постійна експозиція «Внесок вчених університету в розвиток археологічної науки», кожні 3–4 місяці відкриваються тимчасові виставки, що презентують предмети як з фондів музею археології, так і з колекцій інших музеїв Харкова та області. У березні 2018 року спільно з Інститутом археології України та Спілкою археологів України проведено першу Всеукраїнську дитячу конференцію «Археологіум». Нова виставкова зала музею щорічно приймає понад 15 000 відвідувачів, серед них — почесні іноземні делегації та високопоставлені чиновники країни.
Однією з візитних карток Каразінського також є музей історії університету, заснований у 1972 році, є одним з перших вузівських музеїв нашого міста. Експозиція музею занурить вас в атмосферу університетського минулого, а екскурсоводи проведуть стежками тривалої та захопливої історії нашої Alma Mater. Щорічно музей відвідує майже 4 000 студентів, старшокласників, учасників міжнародних і республіканських конференцій, харків’ян та гостей міста. Серед гостей музею — керівники міста та області, представники інших закладів освіти, іноземних організацій та посольств близько 40 країн. На сьогодні у фондах музею зберігається близько 19 000 експонатів основних фондів, а також 10 000 фотонегативів, що висвітлюють історію Харківського університету.
Також цьогоріч з нагоди 215-річчя університету відбулося відкриття оновленого та реконструйованого музею астрономії імені Миколи Барабашова. Історія астрономічної науки в Каразінському нараховує вже понад 200 років. У музеї зібрано колекцію унікальних астрономічних і геодезичних інструментів від початку XIX сторіччя до теперішнього часу. Це дає можливість дослідити становлення й розвиток астрономії в Харкові, Україні та світі. Особливість експозиції в тому, що вона створена у приміщенні павільйону меридіанного кола Репсольда — найбільшого інструмента в колекції — та має підземний поверх. Так відвідувачі можуть ознайомитися з особливостями процесу астрономічних спостережень та улаштуванням конструкції телескопа.
Варто сказати також про «Ландау Центр», який було створено в січні 2014 року за ініціативи університетської громадськості та Асоціації випускників, викладачів і друзів університету. Мета його — стимулювати відродження втраченого інтересу до науки (насамперед у молоді) і заснувати унікальний у межах України перший приуніверситетський центр інтелектуального дозвілля для харків’ян і гостей міста.
Впевнені, що ви отримаєте незабутні враження під час візитів в культурні установи Каразінського університету.