Забезпечення якості вищої освіти
Акредитація освітніх програм є дієвим інструментом зовнішнього забезпечення якості вищої освіти в Україні.
Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти
Відповідно до Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти: «Акредитація освітньої програми — оцінювання якості освітньої програми та освітньої діяльності закладу вищої освіти за цією програмою на предмет відповідності стандарту вищої освіти, спроможності виконання вимог стандарту, а також досягнення заявлених у програмі результатів навчання відповідно до критеріїв оцінювання якості освітньої програми…»
З метою підготовки та проведення акредитації освітніх програм Університету надаємо загальну інформацію щодо внутрішнього забезпечення якості освітньої діяльності з посиланнями на нормативні документи Університету згідно з рекомендаціями Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Рекомендації щодо застосування Критеріїв оцінювання якості освітньої програми
Критерій 1. Проєктування та цілі освітніх програм
Проєктування освітніх програм Університету нерозривно пов’язане зі Стратегією розвитку Університету, результатами системного моніторингу ринку освітніх послуг і ринку праці, урахуванням регіонального, галузевого контексту, аналізом досвіду освітньої діяльності за подібними ОП у вітчизняних та іноземних закладах вищої освіти. Освітні програми створюються відповідно до Стандартів вищої освіти, Національної рамки кваліфікацій, з урахуванням наявних професійних стандартів. До проєктування освітніх програм залучені усі учасники освітнього процесу та зовнішні стейкголдери шляхом громадського обговорення.
-
Місія університету викристалізувана його двохсотлітнім історичним досвідом і концентрується у формулі: пізнавати–навчати–просвіщати. Пізнавати — збагачувати наукову картину світу і долати межі накопиченого знання шляхом взаємопов’язаних фундаментальних наукових досліджень людини, суспільства, природи, втілювати отримані наукові знання в сучасні технології розвитку матеріального і духовного; Навчати — готувати інтелектуальну еліту, високопрофесійних фахівців, духовно багатих і патріотичних, громадян шляхом органічного поєднання наукових досліджень, якісної викладацької діяльності, творчої виховної роботи; Просвіщати — зберігати та поширювати цінності української та світової культури, сприяти духовному розвитку людини й суспільства.
Усі освітні програми Університету мають свої особливості, але вони взаємопов’язані з місією та Стратегією розвитку Університету, відповідають стандартам вищої освіти України за відповідною спеціальністю та рівнем, Національній рамці кваліфікацій, за наявністю ураховують професійні стандарти.
-
З метою створення якісної освітньої програми, за якою будуть підготовлені потрібні на ринку праці фахівці, обов'язковим є залучення стейкхолдерів до формування цілей та програмних результатів навчання. Залучення внутрішніх та зовнішніх стейкхолдерів до проєктування освітньої програми здійснюється робочою групою ОП, гарантом, випусковими кафедрами, факультетом/інститутом шляхом опитування, громадського обговорення. Форми залучення стейкхолдерів: систематичні опитування здобувачів вищої освіти, випускників, роботодавців, інших стейкхолдерів, проведення дискусій в межах науково-практичних конференцій, зустрічі тощо. Результати опитувань та громадського обговорення відображаються в протоколах засідань випускових кафедр та розміщуються на вебсторінках кафедр.
-
Кожна ОП проходить щорічний моніторинг та змінюється відповідно до:
- тенденцій розвитку спеціальності та галузі, що підтверджується спільними науковими дослідженнями, реалізацією спільних партнерських угод;
- тенденцій розвитку ринку праці та регіонального контексту, що реалізується завдяки постійному вивченню ринку праці та залученням до реалізації освітніх програм регіональних роботодавців;
Результати опитування випускників і роботодавців щодо якості освітніх програм у 2021 році; - досвіду аналогічних вітчизняних та іноземних програм підготовки здобувачів освіти, що підтверджується наявним досвідом гарантів та членів робочих груп отриманим під час програм підвищення кваліфікації, наукових стажувань та освітньою діяльністю за програмами подвійних дипломів, реалізації програм академічної мобільності.
-
Програмні результати навчання за ОП Університету відповідають результатам навчання, запропонованим Стандартами вищої освіти за спеціальністю, рівнем (за наявності). Стандарти вищої освіти
За відсутністю стандарту вищої освіти за спеціальністю, рівнем освітні програми Університету відповідають вимогам Національної рамки кваліфікацій для відповідного кваліфікаційного рівня
Критерій 2. Структура та зміст освітніх програм
Зміст ОП, формується відповідно до Стандарту вищої освіти, професійного стандарту (за наявністю), цілей освітньої програми, з можливістю реалізації індивідуальної траєкторії навчання здобувачів вищої освіти та з урахуванням думки внутрішніх та зовнішніх стейкхолдерів (щодо актуальності, практичної орієнтованості результатів навчання, якості викладання та структури ОП – послідовності вивчення дисциплін і взаємозв’язку між освітніми компонентами).
-
Загальний обсяг всіх освітніх програм, що реалізуються у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна відповідає вимогам Закону України «Про вищу освіту», Стандартам вищої освіти за відповідними спеціальностями та рівнями вищої освіти (за наявності)
ОП бакалаврського рівня вищої освіти мають обсяг 240 кредитів ЄКТС;
ОП магістерського рівня вищої освіти мають обсяг: освітньо-професійні 90 кредитів ЄКТС, освітньо-наукові —120 кредитів ЄКТС;
Освітньо-наукові програми підготовки доктора філософії мають обсяг освітньої складової 40 кредитів ЄКТС.
-
-
Усі освітні програми, університету мають чітку структуру. Обов’язкові освітні компоненти складають не більше 75 % та спрямовані на отримання програмних результатів навчання, визначених стандартом вищої освіти, Національною рамкою кваліфікацій та відбивають унікальність освітніх програм.
Вибіркова складова освітньої програми, яка складає не менш ніж 25 % обсягу освітньої програми, передбачає вибір дисциплін, переліки яких оновлюється щорічно і спрямовані на їх опанування здобувачами різних освітніх програм.
Структурно-логічна схема кожної освітньої програми засвідчує послідовність засвоєння освітніх компонентів та можливість досягти заявлених цілей та програмних результатів навчання.
-
-
-
Відповідність предметній області відповідної спеціальності визначається на підставі аналізу освітніх програм:
-
-
-
Відповідно до Стратегії розвитку університету до 2025 року передбачено створення освітнього середовища, де визначальними є готовність до індивідуалізації програм, формування власного освітнього замовлення і бачення своїх освітніх перспектив, самовдосконалення й саморозвитку, вміння здобувати знання й продуктивно використовувати їх у професійній діяльності. Головне завдання — впровадження в дію механізмів, яки дадуть змогу побудувати та реалізувати кожному студенту індивідуальну освітню траєкторію.
В Університеті формування індивідуальної освітньої траєкторії регламентує:
Індивідуальні освітні траєкторії студентів реалізуються через індивідуальні навчальні плани студентів (в Положенні п. 3.4.) та організацію вибору дисциплін (в Положенні п. 3.5.), можливість брати участь в програмах академічної мобільності, вносити зміни до індивідуального навчального плану та графіка навчального процесу (п.3.4.8 — 3.4.13 Положення).
Координують формування індивідуальних освітніх траєкторій деканати факультетів/інститутів, Управління якості освіти, відділ аспірантури та докторантури. Здобувачі вищої освіти ознайомлюються з можливостями формування таких траєкторій під час Дня першокурсника, кураторських годин, дисципліни «Вступ до фаху (спеціальності)», зустрічей з науковими керівниками (для аспірантів).
-
-
-
За кожною освітньою програмою Університету передбачено практичну підготовку з метою закріплення теоретичних знань.
Практична підготовка студентів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна регламентується
Університетом укладено у період 2020–2021 років укладено 779 двобічних договорів з установами, закладами та організаціями регіону та України, які виступають базами практик. Станом на 20.09.2021 р. 103 чинних договорів, з них 40 довгострокових.
У 2020/2021 навчальному році 53 % здобувачів вищої освіти пройшли практичну підготовку (виробничу практику) на підприємствах, установах та закладах, 47 % здобувачів вищої освіти закріплювали здобуті теоретичні знання в лабораторіях, на навчально-наукових базах та кафедрах факультетів в межах навчальних і переддипломних практик.
Координація питань з практичної підготовки та можливостей розвитку кар'єри здійснюється Навчальним центром практичної підготовки та працевлаштування
Комунікація зі студентами здійснюється через соціальні мережі:
-
-
-
Політика Університету щодо формування soft skills відкриває низку можливостей здобувачам, а саме:
- наявність обов’язкових освітніх компонентів, які формують соціальні навички
- вибір окремих дисципліни з переліку, що пропонує Університет (міжфакультетські дисципліни)
- вибір окремих дисциплін, що пропонуються факультетом/інститутом (перелік дисциплін розміщується на вебсторінці факультету/інституту).
-
-
-
Університет присвоює професійні кваліфікації за окремими освітніми програмами:
- «Медицина», магістр — кваліфікація «лікар»
- «Середня освіта (предметна спеціальність)», магістр — «вчитель (за предметною спеціальністю)»
-
-
-
Обсяг навчального навантаження за кожним освітнім компонентом здобувачів визначається навчальним планом відповідно до освітньої програми. Освітній процес в університеті організовується за семестровою системою. Навчальний семестр триває, як правило, 5 місяців (вересень — січень та лютий — червень). Навчальний тиждень — складова частина навчального часу студента тривалістю не більше 54 академічних годин (18 кредитів). Канікули — перерва в освітньому процесі, що надається здобувачам вищої освіти для відпочинку. Канікули встановлюються, як правило, двічі на навчальний рік загальною тривалістю не менше ніж 8 тижнів. Графік освітнього процесу на навчальний рік визначає конкретні терміни проведення освітніх заходів (початок/закінчення навчального року, семестрів, триместрів, занять, практик, стажувань, сесій, канікул тощо).
Кількість годин аудиторних занять в одному кредиті ЄКТС (денна форма навчання) (крім міжфакультетських дисциплін за вибором) становить:
- при навчанні за рівнем бакалавра — від 27 % до 60 % (від 8 до 18 годин в одному кредиті ЄКТС),
- при навчанні за рівнем магістра — від 23 % до 60 % (від 7 до 18 годин в одному кредиті ЄКТС),
- при навчанні за рівнем доктора філософії — 20 % (6 годин в одному кредиті ЄКТС) (окрім вивчення іноземних мов).
При вивченні іноземних мов кількість годин аудиторних занять в одному кредиті ЄКТС (денна форма навчання) (крім міжфакультетських дисциплін за вибором) становить:
- при навчанні за рівнем бакалавра — від 60 % до 67 % (від 18 до 20 годин у одному кредиті ЄКТС),
- при навчанні за рівнем магістра — від 50 % до 60 % (від 15 до 18 годин в одному кредиті ЄКТС),
- при навчанні за рівнем доктора філософії — 40 % (12 годин в одному кредиті ЄКТС).
Конкретна кількість аудиторних годин на семестр визначається навчальними планами.
Інформація про фактичне навчальне навантаження здобувачів (зокрема самостійну роботу) отримується під час бесід з кураторами, опитування здобувачів.
-
-
Університет не проваджує освітню діяльність за дуальною формою здобуття освіти.
Критерій 3. Доступ до освітньої програми та визнання результатів навчання
-
Правила прийому до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна відповідають вимогам Умов прийому на навчання у відповідному році, затверджених Міністерством освіти і науки України, та оприлюднені на сайті Університету.
Правила прийому до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна
-
Університет на правах автономної , з урахуванням Стратегії розвитку університету:
- розподіляє між сертифікатами ЗНО невід’ємні коефіцієнти розрахунку конкурсного балу;
- визначає мінімальний прохідний бал для вступу на окремі спеціальності;
- розробляє програми вступних іспитів;
- провадить курси підготовки абітурієнтів до ЗНО;
- визначає привила прийому до аспірантури та докторантури
Правила прийому до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна
-
- Документ, який визначає порядок поновлення/переведення на навчання з іншого ЗВО «Положення про організацію освітнього процесу в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна»
- Визнання результатів навчання, отриманих в інших ЗВО, в межах реалізації права на академічну мобільність регулює «Положення про порядок реалізації учасниками освітнього процесу Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна права на академічну мобільність»
- Документи, які містять порядок про визнання документів про освіту, отриманих в іноземних ЗВО «Порядок визнання в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна ступенів вищої освіти, здобутих в іноземних навчальних закладах»
- «Порядок визнання в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна документів про середню, середню професійну, професійну освіту, виданих навчальними закладами інших держав»
- В університеті створений відділ визнання та легалізації документів про освіту, який займається процедурою визнання. (К. 4-75, майдан Свободи, 4)
- Порядок проходження атестації в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року
-
В Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна діє «Порядок визнання результатів навчання, отриманих у неформальній освіті, в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна», який розміщено на сайті університету у вільному доступі.
Критерій 4. Навчання і викладання за освітньою програмою
-
Форми навчання і викладання визначено нормативними та методичними документами університету та вільно обираються викладачами з урахуванням найкращого досягнення запланованих результатів навчання:
Інтереси здобувачів освіти враховуються при виборі тем індивідуальних завдань (рефератів, курсових робіт, кваліфікаційних робіт тощо).
Студентське самоврядування активно бере участь у формуванні змісту освіти через обговорення робочих програм навчальних дисциплін, якості викладання, послідовності вивчення дисциплін та прозорості оцінювання знань здобувачів. Форматами таких обговорень є опитування, участь представників Студради в засіданнях ректорату.
Результати опитування студентів і викладачів щодо якості освітніх програм у 2021 році
-
Інформація щодо цілей, змісту та очікуваних результатів навчання, порядку та критеріїв оцінювання за кожним освітнім компонентом ОП надається студенту на початку вивчення, протягом усього періоду навчання, міститься в ОП та у робочих програмах (силабусах) навчальних дисциплін, що оприлюднюються на сайтах факультетів/інститутів.
Успішно вирішують задачі інформування здобувачів щодо цілей, змісту та програмних результатів навчання, порядку та критеріїв оцінювання окремих освітніх компонентів інформаційні технології навчання, в першу чергу дистанційна система навчання, на платформі Moodle.
-
Освітня діяльність університету ґрунтується на принципах нерозривності процесів навчання і наукових досліджень
Освітня діяльність університету ґрунтується на принципах нерозривності процесів навчання і наукових дослідженьНаукові та методичні розробки викладачів університету, із залученням здобувачів всіх рівнів, впроваджуються в освітньому процесі (в окремих темах освітніх компонентів, інноваційних методиках, інтерактивних формах навчання, зокрема тематичних дискусіях, семінарах, вебінарах тощо).
-
Оновлення змісту освітніх компонентів регламентується «Положенням про систему внутрішнього забезпечення якості освіти Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна», в якому виокремлено завдання щодо необхідності оновлення змісту освітніх компонентів на основі наукових досягнень і сучасних практик у відповідній галузі.
Результати щорічного оцінювання науково-педагогічних працівників
-
Стратегія розвитку університету на 2019–2025 роки передбачає інтенсифікацію міжнародного співробітництва на двосторонніх та багатосторонніх договірних засадах, інтенсифікацію двосторонньої міжнародної академічної мобільності, збільшення кількості університетських видань в міжнародних наукометричних базах, стимулювання участі університетських підрозділів, викладачів і науковців у міжнародних проєктах та грантових програмах.
Управління міжнародних відносин
Інформація про інтернаціоналізацію
В університеті через центральну наукову бібліотеку надається доступ до БД Scopus, Web of Science, до онлайн-платформи SciVal для моніторингу та аналізу міжнародних наукових досліджень, доступом до повнотекстових ресурсів (електронних книг) бази даних ScienceDirect від видавництва Elsevier. Протягом 2019-2021 років науковці університету мають можливість користуватися базою видань видавництва Oxford University Press — одним з найповажніших зібрань академічних журналів з різних галузей знань. Завдяки підтримці Посольства США в Україні у Центрі «Вікно в Америку» користувачі мають доступ до віртуальної бази даних бібліотеки Міжнародної інформаційної служби Держдепартаменту США, "eLibrary USA" зокрема, до таких відомих американських БД як JSTOR, Academic OneFile, ProQuest Dissertations & Theses Database та ін.
Критерій 5. Контрольні заходи, оцінювання здобувачів вищої освіти та академічна доброчесність
-
В освітньому процесі використовуються такі види контролю результатів навчання: вхідний, поточний протягом семестру, контрольні роботи, передбачені навчальним планом, приймання індивідуальних завдань, курсових робіт, підсумковий семестровий, відстрочений контроль, атестація здобувачів вищої освіти.
Оцінка підсумкового контролю також виставляється за однією зі шкал, прийнятих в університеті:
а) чотирирівнева шкала оцінювання — оцінки «відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»;
б) дворівнева шкала оцінювання — оцінки «зараховано», «не зараховано».
Інформація про форми контролю та критерії оцінювання зазначені в робочих програмах навчальних дисциплін (силабусах), оприлюднені на сторінках факультетів/інститутів/кафедр на початку навчального року. Кожен викладач на першому занятті з дисципліни ознайомлює здобувачів із формами контрольних заходів та критеріями оцінювання, розповідає щодо необхідності дотримання принципів академічної доброчесності.
-
Атестація здобувачів вищої освіти, які здобувають ступінь бакалавра, магістра здійснюється відповідно до вимог стандарту вищої освіти та освітньої програми в формі атестаційного екзамену (комплексного атестаційного екзамену) та/або захисту кваліфікаційної роботи (проєкту).
Для проведення атестації здобувачів вищої освіти за рівнями бакалавр, магістр, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст, наказом ректора створюются Екзаменаційні комісії .
Атестація осіб, які здобувають ступінь магістра, може здійснюватися у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями та в порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України.
Атестація здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії здійснюється спеціалізованою вченою радою університету, утвореною для проведення захисту, на підставі публічного захисту наукових досягнень у формі дисертації.
-
Об’єктивність науково-педагогічних працівників при проведенні заходів підсумкового контролю (заліків, екзаменів, захистів курсових, кваліфікаційних робіт та практик) забезпечується такими процедурами:
оприлюднення критеріїв оцінювання результатів навчання здобувачів вищої освіти на інформаційних ресурсах факультету/інституту на початку семестру;
застосування різних форм проведення заліків і екзаменів: в усній та письмовій формі, за допомогою комп’ютерного тестування, захист проєктів або творчих завдань тощо (форма підсумкового контролю визначається навчальним планом);
оцінювання результатів навчання здобувачів освіти з кожного освітнього компоненту протягом семестру (застосування накопичувальної системи нарахування балів);
проведення публічного захисту курсових робіт та практик комісіями факультету/інституту;
перевірка кваліфікаційних робіт/кваліфікаційних наукових праць на плагіат, проведення їх публічного захисту в Екзаменаційних комісіях/спеціалізованих вчених радах університету, оприлюднення на сторінках кафедр, факультетів.
-
Політику, стандарти і процедури дотримання академічної доброчесності визначають:
- Кодекс цінностей Каразінського університету;
- Настанова з якості Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна;
- Положення про організацію освітнього процесу в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна;
- Положення про систему запобігання та виявлення академічного плагіату у наукових та навчальних працях працівників і здобувачів вищої освіти Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна;
- Порядок проведення перевірки кваліфікаційних робіт, наукових праць та навчальних видань щодо наявності запозичень з інших документів;
- Порядок проведення внутрішніх аудитів системи управління якістю та здійснення коригувальних і запобіжних дій у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.
Університет популяризує академічну доброчесність
Попередження плагіату в академічному середовищі університету здійснюється з використанням онлайн систем, що були рекомендовані МОН України: StrikeРlagiarism.com (власність компанії Plagiat.pl) і Unicheck.com .
Перевірку здійснює системний оператор за наявності роботи в паперовій та електронній формах, які є ідентичними. Дані системи дозволяють проводити пошук ознак плагіату в текстах робіт працівників та здобувачів вищої освіти університету. Ці системи використовуються для перевірки кваліфікаційних робіт магістрів, статей в університетських наукових періодичних виданнях, а також монографіях і навчальних виданнях, що друкуються у видавництві університету. Відповідальність за академічну недоброчесність передбачена п.7.12.5 Положення про організацію освітнього процесу в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна
Критерій 6. Людські ресурси
Кадровий потенціал Університету є одним з найпотужніших в Україні.
У забезпеченні освітнього процесу залучено ________ докторів наук, професорів, __________ кандидатів наук, доцентів.
Реєстр гарантів освітніх програм
-
Відповідність академічної і професійної кваліфікації викладача освітньому компоненту, що викладається, є підставою для прийняття на роботу, розподілу навчального навантаження, обрання за конкурсом на вакантні посади. Відповідність викладача освітньому компоненту підтверджується на підставі документів встановленого зразка про:
— про вищу освіту;
— присудження наукового ступеня (однакова за змістом спеціальність (предметна спеціальність, спеціалізація);
— наявність досвіду професійної діяльності (заняття) за відповідним фахом (спеціальністю, спеціалізацією) не менше п’яти років (крім педагогічної, науково-педагогічної, наукової діяльності);
— керівництво (консультування) дисертації на здобуття наукового ступеня за спеціальністю, що була захищена в Україні або за кордоном;
щонайменше п’ятьма публікаціями у наукових виданнях, які включені до переліку фахових видань України, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection, протягом останніх п’яти років.
Відповідальність за добір викладачів несе гарант освітньої програми завідувач кафедри, декан факультету/директор інституту. При визначенні викладача для забезпечення освітнього компонента враховуються його досягнення в професійній діяльності за останні п’ять років відповідно до п.38 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності.
-
Згідно з чинним Положенням «Про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників» до конкурсу на заміщення вакантної посади допускаються особи, які відповідають кваліфікаційним вимогам до відповідної посади. У положенні чітко описана процедура обрання за конкурсом. При розгляді кандидатур враховується: вища освіта, науковий ступінь та вчене звання, наукова та професійна активність викладача.
Порядок добору викладачів також закріплений у «Положення про систему внутрішнього забезпечення якості освіти Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна».
-
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна забезпечує підвищення кваліфікації викладачів за різними формами та видами, відповідно до плану підвищення кваліфікації, процедури та вимог, які регламентовані:
Програма підвищення кваліфікації по ЗВО
Перелік установ-партнерів, спільно з якими реалізується система професійного розвитку викладачів
В Університеті функціонує Інститут післядипломної освіти та заочного (дистанційного) навчання, який на безоплатній основі проводить курси підвищення кваліфікації для викладачів за різними напрямами.
Програма професійного розвитку викладачів відображається в плані роботи кафедри, індивідуальному плані роботи науково-педагогічного працівника, що складаються на кожен навчальний рік та за якими проходить звітування наприкінці року на засіданні кафедри. (Додатки 9, 14 Положення про організацію освітнього процесу в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна)
-
У Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна оцінювання та стимулювання розвитку майстерності науково-педагогічних і педагогічних працівників регламентується такими документами:
Колективний договір між адміністрацією та трудовим колективом
«Порядок преміювання науково-педагогічних і наукових працівників»
Преміювання передбачене за найкращі індивідуальні та колективні рейтингові показники; публікації у виданнях, що індексуються наукометричними базами (Scopus та WoS) та видання монографій у провідних видавництвах; отримання патентів та свідоцтв на права інтелектуальної власності; захист дисертацій; успішна інноваційна робота.
Рейтинг НПП, 2020/2021