В. Н. Каразін

Василь Назарович Каразін — видатний науковець, просвітник, засновник Харківського університету, ініціатор створення одного з перших у Європі Міністерства народної освіти.
Народився Василь Назарович у селі Кручик Богодухівського повіту Харківської губернії в сім’ї військовослужбовця Назара Олександровича Каразіна. Свій рід Каразіни вели від Григорія Караджі, архієпископа міста Софії, грека за національністю. Матір’ю Василя Назаровича була донька козацького сотника Харківського полку Варвара Петрівна Коваленко.
Василь Назарович отримував початкову освіту у приватних пансіонах Харкова та Кременчука. Був особисто знайомий з Григорієм Савичем Сковородою, твори якого вплинули на подальше формування його світогляду. Проходив дійсну військову службу в Семенівському полку. У 1795 році пішов у відставку з військової служби, оселившись у своєму маєтку в с. Кручик.
Найбільшим досягненням Василя Назаровича на ниві просвітництва стало відкриття Харківського університету. Просвітник не лише переконав уряд у доцільності такого кроку, а й провів надзвичайно велику роботу з підготовки громадської думки, збору коштів, необхідних для відкриття університету.
У 1811 році Василь Каразін створив Філотехнічне товариство для поширення досягнень науки, техніки та розвитку промисловості. Василь Назарович залишив після себе ґрунтовні праці в різних галузях знань, але особливо цінними були його відкриття та винаходи в галузях харчової промисловості, метеорології та хімії. Надзвичайно актуальними стали його ідеї відносно використання електрики й одержання штучних діамантів.
Помер у Миколаєві, де і похований.
Один із найосвіченіших людей Росії першої половини XIX століття, він увійшов у науку як різнобічний учений, автор ряду демократичних концепцій. Йому належить велика роль у розповсюдженні прогресивних ідей в Україні. Сучасники і нащадки порівнювали його діяльність в Україні з діяльністю Михайла Ломоносова в Росії і Бенджаміна Франкліна в Америці.

Пам’ятники Василю Назаровичу Каразіну встановлено в м. Харкові та в його рідному селі Кручик. Ім’я В. Н. Каразіна має вулиця в Харкові, а також площа і вулиця в Богодухові.
З 1999 року ім’я В. Н. Каразіна присвоєно Харківському національному університету. На всіх етапах існування цього закладу вищої освіти ім’я Каразіна в ньому було оточене пошаною та повагою. Його ім’ям названо стипендії, на його честь проводили конференції, йому присвячували книги та статті, університет оголошував медальні теми, присвячені Василю Назаровичу.