Університет під час війни
Каразінський університет — це 218 років розвитку, величезних досягнень у царині науки й освіти, відомих не лише далеко за межами України, а й у всьому світі.
У довоєнні часи ми співпрацювали з десятками провідних закордонних університетів, плекали надії та будували величні плани наукових досягнень, проривів, відкриттів. Упродовж тривалого часу Каразінський єдиний репрезентував нашу державу серед 500 найпрестижніших світових університетів за авторитетним рейтингом QS.
24 лютого 2022 року на Україну навалилася всією мілітарною міццю величезна російська тоталітарна державна машина. Каразінців, як і всіх харків’ян, розбудило те, у що неможливо повірити людині ХХІ століття, — вибухи.
Каразінський спротив
Уже за перший місяць війни ракетним ударом вщент було зруйновано корпус на Мироносицькій, прямим влучанням розбито спорткомплекс «Каразінський», пошкоджено головний та північний корпуси, будівлю ННІ «Фізико-технічний факультет», гуртожитки, музей природи, стару будівлю центральної наукової бібліотеки на Університетській. Помешкання професорів та працівників були в зонах інтенсивних обстрілів, тому теж руйнувалися та в умовах низьких температур стали непридатними для проживання.
З перших днів війни створено гуманітарний штаб, щоб оперативно допомагати студентам, працівникам університету та членам їхніх родин, організувати евакуацію та переміщення.
Асоціація випускників одна з перших відреагувала й почала допомагати каразінський спільноті збором пожертвувань для допомоги каразінцям, які постраждали від російських обстрілів під час війни. Було створено ініціативу Help Karazin University.
Проте університету допомагали не тільки випускники, але й люди з усієї України, світу, яким Каразінський є дорогим.
Зокрема, випускниця та співробітниця соціологічного факультету, паралімпійська чемпіонка з настільного тенісу Марина Литовченко ініціювала благодійний аукціон, лотом на якому стала її золота паралімпійська медаль. За результатами аукціону вдалося зібрати 30 000 доларів.
Не залишається осторонь і культурний фронт. Почесному доктору Каразінського, поету, письменнику, музиканту, громадському діячу Сергію Жадану під час благодійних концертів в Україні та Німеччині вдалося зібрати 500 000 гривень, які було спрямовано на підтримку діяльності центральної бібліотеки університету.
Також Каразінський підтримує Молодіжний академічний симфонічний оркестр «Слобожанський». Після багаторічної творчої співпраці університет став домівкою для молодіжного оркестру. З лютого 2022 року він базується в одному з корпусів Каразінського. Протягом кількох місяців музиканти мали виступи у Польщі, зібрані на них кошти були, зокрема, спрямовані на підтримку Каразінського університету.
Благодійний фонд
Допомога почала набирати обертів та масштабуватися ще більше. Було вирішено створити благодійний фонд, місією якого визначено сприяння захисту наукових, освітніх і духовних надбань університету, збереження інтелектуального потенціалу України й наближення її перемоги над російським агресором.
3 листопада 2022 року відбулася презентація благодійного фонду Kharkiv Karazin University Foundation. Мета фонду — підтримка університету та його спільноти у скрутні воєнні й повоєнні часи.
Станом на 6 січня 2023 року завдяки благодійникам вдалося зібрати 2 000 000 гривень.
Ці гроші будуть використані задля:
– створення безпечних умов для працівників та здобувачів вищої освіти в університеті;
– відновлення мережі університету;
– забезпечення генераторами під час відключень через ворожі обстріли;
– започаткування реалізації нових програм фонду;
– підтримки бібліотек та музейних фондів;
– підтримки фізики та астрономії тощо.
Підтримка партнерів
З початку повномасштабного вторгнення рф на територію нашої країни Каразінський отримував листи підтримки від міжнародної університетської спільноти. Друзі та партнери університету з України та всього світу почали надавати допомогу каразінській спільноті.
У перші тижні війни це були тонни гуманітарної допомоги зі Львова, Тернополя та Черкас, Польщі та Німеччини, від фундації «Українці в Нідерландах», національного університету «Острозька академія», Університету Павла Йозефа Шафарика в Кошицях (Словаччина). За підтримки Міністерства та завдяки дружній допомозі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» вдалося забезпечити створення тимчасового координаційного центру Каразінського університету в Полтаві та розгорнути логістичні можливості для приймання постраждалих з Харкова.
Потужна допомога партнерів і друзів університету сприяли підтримці його функціонування та відновленню освітнього процесу вже наприкінці березня. Каразінці отримали безоплатний доступ до ресурсів платформи "Research4Life". Спільно з Університетом Мачерати в Каразінському започаткували навчальний курс «Вступ до машинного навчання» у дистанційному форматі. Правління та Рада Європейської асоціації університетів скасували внески на 2022 рік для всіх членів Європейської асоціації університетів в Україні.
Спільноту Каразінського університету дуже вразив вчинок школярів Volksschule Freistadt, які, розуміючи складність положення громадян України, власними силами зібрали кошти та за допомогою Verein "Ukraine needs us now" надіслали їх до Харкова.
Завдяки плідній співпраці університету з партнерами Каразінський розширив освітні можливості для своїх студентів. Університет за сприяння Культурного центра GOROD відкрив представництво у Німеччині. Так абітурієнти отримали унікальну можливість розпочати навчальний рік у Каразінському за бакалаврськими програмами університету в Мюнхені. Каразінці мали можливість взяти участь у конкурсі для навчання протягом зимового семестру в Університеті імені Адама Міцкевича у Познані за програмою студентського обміну, у конкурсі за програмою міжнародної академічної мобільності для навчання в Університеті Бокконі (м. Мілан, Італія) протягом осіннього семестру.
Каразінський університет та університет Ігбінедіон, Штат Окада, Нігерія, уклали угоду про співробітництво, у межах якої передбачено, що іноземні студенти Каразінського університету, які були змушені повернутися до Нігерії та інших країн світу внаслідок російської збройної агресії, мають можливість відвідувати аудиторні заняття на базі університету Ігбінедіон у доповнення до чинної дистанційної форми навчання.
Давній партнер хімічного факультету Каразінського університету — компанія ТОВ «НВП "Укроргсинтез"» спільно з "Enamine Ltd." (м. Київ) запропонували студентам хімічного факультету скористатися своєю лабораторною базою для набуття відповідних навичок. Також хімічний факультет Каразінського розширив міжнародну співпрацю з Інститутом хімії Університету Лазурного берегу (м. Ніцца, Франція): у межах міжуніверситетської угоди про співпрацю було виділено 5 додаткових стипендій для студентів факультету за програмою академічної мобільності Erasmus+ для навчання в Інституті хімії Університету Лазурного берегу в осінньому семестрі.
Неапольський університет імені Фрідріха II (Італія) запропонував українським студентам взяти участь у конкурсі на навчання протягом семестру за програмою Erasmus+. Міжнародні партнери з Гільдії європейських науково-дослідних університетів (Бельгія) виступили з ініціативою та запросили науковців і дослідників Каразінського університету, які мають відповідну спеціалізацію та досвід досліджень у галузях, пріоритетних для програми Європейського Союзу «Горизонт Європа», долучитися до пошуку дослідницьких партнерств для подальшої спільної роботи над проєктами в межах програми.
Студенти-медики взяли участь у програмі мобільності в Турецькому університеті. Також іноземні студенти медичного факультету отримали можливість долучитися до програми мобільності в найбільших університетах Грузії: New Vision University та Georgian National University.
Альянс європейських університетів «Аврора» був серед перших, хто підтримав Каразінський після початку війни та як доказ підтримки й солідарності надав чек на понад 1,5 мільйона гривень на відбудову та відродження університету.
У березні 2022 року Каразінський приєднався до програми «Ініціатива Єднання», започаткованої компанією "Cormack Consultancy Group" у партнерстві з об’єднанням університетів Великої Британії "Universities UK" за сприяння Міністерства освіти та науки України у відповідь на загрози для вищої освіти в Україні від російського вторгнення. Відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна та Університетом Йорка (Велика Британія), у межах якого вже вдалося спільно розробити та втілити в життя декілька важливих ініціатив: було проведено Літню школу та мовні онлайн-курси для студентів і викладачів Каразінського університету.
За стипендіальної підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) спільно реалізується міжнародна програма "Ukraine digital: Ensuring academic success in times of crisis", яка покликана надати можливість українським студентам факультету міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу продовжити навчання в умовах війни.
Для ефективної організації освітнього процесу за підтримки партнерів Каразінський отримав 200 ноутбуків для освітян. Організатори міжнародних освітніх онлайн-ярмарків "Begin Group" надали можливість безоплатно презентувати освітні програми, факультети та інститути Каразінського для іноземних громадян.
У межах спільних програм співпраці з Ханджойським нормальним університетом (Китай) вперше до університету за програмами академічної мобільності було зараховано 227 громадян Китаю на навчання за бакалаврськими освітніми програмами хімічного, фізичного факультетів та факультету геології, географії, рекреації та туризму, а також 28 громадян Китаю на магістерські програми хімічного, біологічного факультетів та факультету математики і інформатики.
Каразінці на фронті
Разом з усіма українцями каразінці стали на захист своєї землі, вони щодня боронять Україну на фронті й у тилу. Університетська спільнота цінує мужність та відважність працівників університету, які наразі боронять нашу країну. Вони вже є частиною незабутньої історії.
На жаль, чимало з них полягло у боротьбі за нашу свободу та незалежність. Для вшанування пам’яті загиблих каразінців, які віддали свої життя за мирну Україну, створено віртуальний меморіал пам’яті загиблих у війні з рф. Герої не вмирають! Ми вічно пам’ятатимемо їхні подвиги та ніколи не забудемо, якою ціною нам довелося виборювати право на існування.
Публікації у закордонних ЗМІ про університет
Повномасштабне вторгнення російських загарбників в Україну сколихнуло світ. Новини про університет, масштабні руйнування його корпусів від бомбардувань розміщено в ЗМІ по всьому світу.
Ворожий обстріл Харкова 2 січня 2024 року
Унаслідок чергового ворожого обстрілу Харкова Каразінський зазнав значних руйнувань. Університетська спільнота вкотре продемонструвала згуртованість і стійкість у подоланні випробувань війни.
До ліквідації наслідків ракетного удару в приміщеннях та аудиторіях головного й північного корпусів, гуртожитку № 4 Каразінського університету долучилося чимало небайдужих волонтерів. Вдалося забити будівельними стружковими плитами всі пошкоджені вікна цих будівель.
Висловлюємо щиру вдячність представникам:
- медичного факультету;
- юридичного факультету;
- факультету іноземних мов;
- хімічного факультету;
- соціологічного факультету;
- навчально-наукового інституту міжнародної освіти;
- служби ректора;
- центру розвитку цифрового простору;
- відділу розвитку освітнього і соціального простору та ефективного використання майна;
- студмістечка;
- служби головного інженера;
- експлуатаційно-технічного відділу;
- ремонтно-будівельної служби;
- служби головного енергетика;
- господарчої служби;
- центру зв’язків з громадськістю;
- центральної наукової бібліотеки.
До відновлювальних робіт також приєдналися волонтери, зокрема з:
- ГО «Я — врятований»;
- ГО «Їжа харків'янам»;
- ГО «П'ятихатки-БАМ»;
- ГО «Центр тактичної медицини "Схід"»;
- БФ «Роксі»;
- ГО «Фрунзе кітчен»;
- БФ «Безпечне небо»;
- ГО "ЕТОС";
- БФ «Незламний Харків»;
- ГО «Станція Харків»;
- ГО «Спільнота небайдужих "Дія"»;
- адміністративно-господарчої служби ХАІ.
Заплановано утеплення забитих вікон та запуск системи опалення в приміщеннях, які постраждали.