Центр болгаристики та балканських досліджень імені Марина Дринова

 

Центр було створено у 2005 році за підтримки Болгарської академії наук та Харківського товариства болгарської культури імені Марина Дринова на чолі з почесним доктором Каразінського університету Володимиром Саленковим.

Діяльність центру спрямована на вирішення такої мети й завдань: підтримка традицій наукової болгаристики в університеті через розробку пріоритетних напрямів, зокрема, вивчення історії та культури болгарської спільноти в Україні; координація науково-дослідної діяльності та концентрація зусиль на актуальних напрямах балканістичних та візантинознавчих студій в Україні; проведення конференцій, симпозіумів, семінарів, читань, «круглих столів» із нагальних проблем болгаристики, балканістики та візантинознавства; сприяння відрядженню до Болгарії та інших держав Південно-Східної Європи викладачів, докторантів, аспірантів та здобувачів з метою проведення наукових досліджень; допомога студентам та іншим стейкхолдерам в опановуванні болгарської та інших балканських мов й удосконалення навичок їх використання; комплектація наукової бібліотеки, архіву та накопичення бази даних у галузі болгаристики та балканістики; встановлення контактів з університетами й академічними інститутами гуманітарного профілю Болгарії та інших країн регіону для реалізації спільних проєктів.

До Наукової ради Центру, яку очолює доктор історичних наук, професор Михайло Станчев, входить понад 25 докторів і кандидатів наук.

Основним науковим форумом центру є Дриновські читання, а друкованим виданням – щорічник «Дриновський збірник», що, водночас є органом Комісії істориків Україна – Болгарія. Центр бере участь у реалізації міжнародних проєктів з Інститутом історії та Інститутом балканістики Болгарської академії наук: «Епістолярна спадщина Марина Дринова»; «Болгарія і Україна: від євразійських імперій до Європейського Союзу (середина XVIII – початок XXI ст.)»; «Кавказ – Крим – Балкани: між ісламом та християнством (кінець XVIII – початок XXI ст.)», а також проєктів програми Еразмус+ Жан-Моне модулі «Історія Об’єднаної Європи: ідея, проєкти та інтеграція», «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія, сучасний стан та погляд у майбутнє», «Стале мислення і підприємництво», Центр досконалості «Східноукраїнський центр європейських досліджень. Плідні наукові контакти підтримуються з ученими Софійського університету імені Святих Климента Охридського, Великотирновського університету імені Святих Кирила та Мефодія, Університету національного та світового господарства (Болгарія), Бєлградського та Новіпазарського державного університетів (Сербія).

З 2007 року регулярно проводяться наукові семінари, а також презентації нових видань. Напередодні дня слов’янської писемності та культури Центр організовує міжнародну конференцію молодих учених Кирило-Мефодіївські читання.

Центр має багату бібліотеку болгарської та сербської наукової літератури (понад 4000 томів), фонотеку балканських мелодій.

Положення про Центр болгаристики та балканських досліджень імені М. Дринова

 
Корисні посилання