Україністика, полоністика

Можлива тематика:

  • Методика викладання української мови, української мови як іноземної;
  • Мовно-культурна реінтеграція російськомовного населення, населення з деокупованих територій;
  • Українська мова і польська мова у контрастивному вивченні;
  • Польська мова як іноземна в українськомовному середовищі;
  • Створення платформи з вивчення української мови;
  • Україністичні студії (мовні коди українського культурного простору);
  • Мова дезінформаційних наративів;
  • Польськомовна українська словесність;

Кафедра української мови забезпечує викладання української та польської мов на філологічному факультеті. Наукова тема кафедри: «Аналіз системи рівнів української мови XVII — XXI століть».

Основний напрямок співпраці – це україністичні студії з акцентом на філологічному компонентові. У центрі уваги – різні рівні мовної системи: фонетика, лексика, словотвір, морфологія, синтаксис, стилістика, а також методика викладання української мови та української як іноземної.

Розроблено програму курсів з української мови за рівнями (від А1 до С2) за державним стандартом міжнародного зразка, проводяться заняття з української мови для дорослих за цією програмою.

Проведено курс «Мовні коди української культури» для студентів україністики Гельсінського університету.

Протягом 2022 року у партнерстві з Університетом Миколая Коперника в Торуні (Польща) було реалізовано навчально-науковий проєкт «Польські чотири пори року в Харкові. Зустрічі з польською культурою, мовою, історією», метою якого була популяризація польської мови, літератури, культури в південно-східних областях України (фінансовано NAWA, угода № BJP/PJP/2021/1/00011/U). У межах проєкту було підготовлено посібник „Miasto i jego mieszkańcy” для вивчення польської мови у співавторстві студентів і викладачів Каразінського університету. Також було підготовлено наукову монографію „Polsko-ukraińskie spotkania językowe”, опубліковану у видавництві Університету Миколая Коперника. Сайт проєкту: https://polskie4poryroku.umk.pl/pages/main_page/

Викладачі кафедри беруть участь у проєкті Еразмус + еRead «2022-1-EE01-KA220-HED-000089331 Developing Reading Skills With and Through Digital Technologies / Розвиток навичок читання за допомогою цифрових технологій». Проєкт спрямований на розвиток навичок читання за допомогою цифрових технологій та впровадження інноваційних цифрових практик у навчанні та викладанні читання державною мовою; передбачає розроблення навчальних модулів з методики викладання мови ля студентів, учителів, навчального електронного курсу для всіх охочих вивчати українську мову.

Сторінка проєкту у Фейсбуці

Відповідальна особа

Бутко Софія Григорівна
в. о. обов’язків завідувача кафедри української мови, доцент
Електронна пошта: sophiabutko@karazin.ua
ORCID 

Корисні посилання