Частина 3: Гендерні питання у воєнній Україні та післявоєнний розвиток
Ця частина зосереджена на українських дослідженнях різних гендерних питань в умовах війни, розв'язаної Росією в Україні.
-
Опис: Ця лекція буде зосереджена на двох ключових блоках. По-перше, ми зробимо короткий огляд аргументів, представлених в літературі на підтримку участі жінок у мирних процесах і рішеннях щодо післявоєнного переходу, розглянувши порядок денний «Жінки, мир і безпека» та його компонент «участь». Ми проаналізуємо та обговоримо питання участі з міжсекторальної та деколоніальної перспективи. По-друге, ми розглянемо, які прогалини виникли в процесах післявоєнного відновлення і переходу, і чому ці процеси повинні бути гендерночутливими та інклюзивними. Ми розглянемо приклади Колумбії та Боснії і Герцеговини, а також більш детально розглянемо поточні процеси відновлення України та їхні гендерні складові.
Лекторка: Оксана Потапова, Лондонська школа економіки
Література:
- Céspedes-Báez, L. M., Jaramillo Ruiz, F. (2018) ‘“Peace without women does not go!” Women’s struggle for inclusion in Colombia’s peace process with the FARC’, Colombia Internacional, 94, pp. 83–109.
- Stavrevska E. (2018) The Mother, the Wife, the Entrepreneur? Women’s Agency and Microfinance in a Disappearing Post-Conflict Welfare State Context, Civil Wars, 20:2, 193-216, DOI: 10.1080/13698249.2018.1498217
- Potapova, O., O’Sullivan M. (2024). “What Peace When We Win: Decolonising Feminist Visions of Peace in Ukraine” in Shevtsova, M. “Feminist Perspectives on Russia’s War in Ukraine. Hear Our Voices”. (2024).
-
Опис: Війна Росії проти України драматично впливає на становище жінок та їхні соціальні, громадянські, політичні, культурні та екологічні права. Жінки відіграють ключову роль у гуманітарному реагуванні; їхнє професійне навантаження та навантаження, пов'язане з доглядом за дітьми, значно зросло; серед тих, хто покинув країну, переважають жінки з дітьми, оскільки більшості чоловіків заборонено виїжджати за межі країни під час воєнного стану. Жінки піддаються високому ризику сексуального насильства, пов'язаного з війною, і менше повідомляють про домашнє насильство, особливо в районах, близьких до зон бойових дій.
Війна впливає на відносини між державою та окремими особами у виразно гендерний спосіб. Я вважаю гендерний характер військового обов'язку одним із ключових чинників, що формує гендерне громадянство, тобто різні режими відносин між державою та громадянами-жінками й громадянами-чоловіками. Йдеться не лише про те, що держава покладає обов'язок захищати державу лише на чоловіків і що здебільшого чоловіки забезпечують оборону держави, а й про те, що ця ситуація зачіпає і жінок.
Війна кардинально вплинула на широкий спектр можливостей для жінок реалізовувати свої права. Я зосереджую увагу на трьох компонентах: 1) політична участь жінок у широкому сенсі, 2) економіка турботи та репродуктивна праця як ключовий фактор реалізації низки прав жінок, 3) жіночий активізм і, зокрема, позиція українського феміністичного руху в контексті війни. Я ділюся думками про війну як виклик і можливість для українського фемінізму в контексті суспільної та політичної легітимації його вимог, а також змін у політичному контексті, пов'язаних з отриманням Україною статусу кандидата на вступ до ЄС.
Лекторка: Олена Стрельник, Технічний університет Мюнхена
Література:
- Hrytsenko Hanna. Five Years after Euromaidan: Feminist Outcomes from 2014–2019. In Hender v detaliakh, 11.02.2022.
- Kis Oksana. Feminism in Ukraine: Steps Towards Our True Selves. In three parts. In Hender v detaliakh, 2021. Part 1. Part 2. Part 3.
- Philips Sarah and Tamara Martsenyuk. Women's agency and resistance in Russia's war on Ukraine: From victim of the war to prominent force. Women's Studies International Forum Volume 98, May–June 2023.
- Strelnyk Olena, “From "Berehynya" and "Beauty" to women’s agency: Media images of women in the context of Russia’s war on Ukraine”. Ukrainian Voices: Gendering Russia’s war in Ukraine, Lexington Books, expected in March 2024.
- Strelnyk Olena. Gender, Citizenship and War: How Russia’s War on Ukraine Affects Women’s Political Rights, Femina Politica – Zeitschrift für feministische Politikwissenschaft, 1-2023, p. 87-94.
- UN Women & Care International. "Rapid Gender Analysis of Ukraine". Kyiv, 2022.
-
Опис: У цій лекції досліджується трансформація концепцій маскулінності, починаючи з протестів Євромайдану 2013-2014 років і до нинішньої війни проти України. Вона спирається на соціально-конструктивістські ідеї та критику біологічно-детерміністського підходу до пояснення чоловічих ролей і базується на критичній теорії чоловіків. У лекції використовується концепція і теорія гегемоністської маскулінності для пояснення мілітаризованої (героїчної або "справжньої") маскулінності під час Майдану і нинішньої повномасштабної війни Росії в Україні. У лекції також розглядаються питання сексизму та стратегії "інакшості", сексуальності та маскулінності. Нарешті, лекція присвячена новим маскулінностям, які стають більш помітними в публічному дискурсі після повномасштабного вторгнення. Серед них ми плануємо проаналізувати образ президента України Володимира Зеленського. Нарешті, ЛГБТК-військові та їхня зростаюча видимість у 2022-2023 роках дали можливість кинути виклик гетеронормативній гегемоністській маскулінності в контексті війни.
Лекторка: Тамара Марценюк, Національний університет «Києво-Могилянська академія»
Література:
- Bureychak, Tetyana (2012), Masculinity in Soviet and Post-Soviet Ukraine: Models and Their Implications in Gender, Politics, and Society in Ukraine, ed. by Olena Hankivsky and Anastasiya Salnykova, University of Toronto Press, p. 325-359.
- Martsenyuk, T. (2016). Sexuality and Revolution in Post-Soviet Ukraine: LGBT Rights and the Euromaidan Protests of 2013-2014. Journal of Soviet and Post-Soviet Politics and Society, 2 (1), 49-74.
- Roβmann, S. (2016). ‘To Serve like a Man’—Ukraine’s Euromaidan and the Questions of Gender, Nationalism and Generational Change. In Eastern European Youth Cultures in a Global Context (pp. 202-217). Palgrave Macmillan, London.
-
Опис: Поточна демографічна ситуація в Україні є дуже складною і з кінця 20-го століття описується як «кризова». Війна росії проти України додала нових викликів до демографічної ситуації. Це вбиті та поранені солдати (переважно чоловіки), захоплені в полон військовослужбовці та цивільні особи, депортація дітей та дорослих, мільйони внутрішньо переміщених осіб, а також мільйони людей (переважно жінок та дітей), які залишили країну. Тож не дивно, що моральна паніка є другим питанням посттоталітарного гендерного дискурсу в сучасній Україні. І дискусія про аборти є добре вивченим прикладом моральної паніки.
Лекторка: Людмила Малес, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Література:
Stanley Cohen Folk Devils and Moral Panics - 3-d edition (Extensions pp XXVI-XXXII)
-
Опис: Ця лекція досліджує трансформаційний шлях академічних інституцій під час війни. Лектор заглибиться у виклики, з якими стикаються університети під час війни, досліджуючи їхню здатність адаптуватися, впроваджувати інновації та, зрештою, робити свій внесок у процес постконфліктної відбудови. Лекція буде зосереджена на історіях наполегливості, академічної стійкості та ключовій ролі університетів у формуванні майбутнього навіть за найскладніших обставин.
Лекторка: Олена Мурадян, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна