Музей археології

Музей пропонує два види екскурсій:

  1. Оглядова. Екскурсія розрахована на різні категорії населення і різну вікову групу. Більш детально окремі наукові проблеми висвітлюються за бажанням відвідувачів або для науковців. Оглядова екскурсія допомагає відвідувачу дізнатися про історію музею, його колекції, створення постійної та тимчасової експозицій, напрямки роботи музею в нових умовах, наукові та освітні проєкти, роботу археологічних експедицій. Відвідувачі можуть оглянути музейні експонати, що розповідають про давню історію нашого краю. 
  2. Тематична. «Давнє минуле Харківщини». Територія Харківщини вважається центром східноукраїнських земель, давня історія якої бере свій початок у далекому минулому. Запрошуємо відвідувачів поринути у цей світ давнини. За доби бронзи на наших землях проживали племена ямної, катакомбної та зрубної культури у музеї вони представлені рядом цікавих експонатів.

    Доба заліза ознаменувалась на  наших територіях приходом скіфів та сарматів, які займалися тваринництвом, землеробством і ремеслом. Серед музейних експонатів рідкісні артефакти знайдені при дослідженні унікальної археологічної пам’ятки Більського городища скіфського часу та його некрополів. У музеї Ви можете ознайомитися з результатами багаторічних досліджень стародавніх грецьких міст Північного Причорномор’я.

    Загадкові артефакти відкриють Вам світ германських племен. Під час відвідування музею ви побачите, прикраси, предмети культу, побуту та навіть стародавні ковзани, дізнаєтесь про одяг давнього населення, озброєння воїнів та кінське спорядження різних епох. Серед унікальних колекцій – знахідки салтівської культури, що є перлиною Харківщини.

    За доби раннього середньовіччя частина Харківщини входила до складу Хазарського каганату. Ви познайомитесь з життям давніх слов’ян, стародавнім містом Донець, що згадується в Іпатіївському літописі, було важливим форпостом Київської Русі в боротьбі з кочівниками. Особливо цікавими є колекції козацьких часів, що розкривають таємниці героїчні сторінки історії українського народу. 

Відвідування музею без екскурсійного супроводу: з вівторка по суботу з 10:00 до 16:00.
Графік проведення екскурсій: середа, четвер і субота з 10:00 до 16:00 за попередньою реєстрацією.
Максимальна кількість осіб в групі: 20 осіб.
Тривалість екскурсій: 45 хвилин

Музей археології пропонує також додаткові освітні заходи:

  •  «Що таке археологія?» 

Захід розрахований на дітей шкільного віку та присвячений основним принципам на яких побудована сучасна археологічна наука. В ході цікавої зустрічі діти дізнаються про методику археологічних досліджень: як археологи шукають і знаходять давні міста, поховання та скарби, як вивчають давні артефакти та дізнаються інформацію про те що їли і пили давні люди, який одяг вони носили та багато іншого. Інтерактивна частина складається з кількох практикумів де діти можуть на короткий час перетворитися на справжніх дослідників старовини.

  • «Ігри давніх» 

Основною тематикою заходу є давні розваги: ігри та іграшки, що відомі нам з артефактів та писемних джерел. Шкільна аудиторія дізнається про знахідки з археологічних розкопок на території України, що належать до ігрової діяльності та культової практики давнього населення, починаючи від кам’яної доби до середньовіччя. Потім учасникам пропонується гра: співробітники продемонструють відомі з писемних та етнографічних джерел ігри за допомогою кубиків, астрагалів та креймахів. Учасники можуть випробувати себе в іграх на влучність, спритність та реакцію. Знайомство з давніми іграми проходить у формі змагання між кількома командами.

  1. «Як жили давні греки» 

На заході діти шкільного віку дізнаються про життя давніх греків на території сучасної України в античну епоху (7 ст. до н.е. – 1 ст. до н.е.). В яких будинках мешкало населення Ольвії та Херсонесу, як освічували помешкання та на яких пристроях готували їжу, яким посудом користувались в побуті та як було доставлено товари з материкової Греції. На інтерактивній частині діти зможуть доторкнутись до стародавніх предметів та спробувати визначити уламки. 

  • «Салтівська культура – стародавнє минуле Харківщини» 

Захід орієнтований на школярів різної вікових груп. Має за мету висвітлити стародавнє минуле Харківщини завдяки матеріалам Салтівської культури, яка вивчається вже більше століття археологами. Під час заходу діти матимуть можливість розглянути різні аспекти життя цього населення, зможуть завдяки музейним предметам поринути у минуле рідного краю.

  • «Сучасні методи обробки археологічних колекцій»

Під час зустрічі можна ознайомитись з сучасними методиками вивчення та збереження археологічних колекцій та архівних матеріалів, дізнатись про роботу з 3D сканером, методом фотограмметрії, навчитись сканувати архівні документи та  спробувати власні сили в користуванні різними приладами. Старшокласники можуть навчитись користуватись сучасними геодезичними приладами, опанувати методи архітектурної археології, створення наукових реконструкцій археологічних об’єктів.

  • «Прикраси в житті скіфів» 

Захід спрямований на школярів різного віку, які прагнуть дізнатись більше про скіфське мистецтво, традиції  декорування одягу, головних уборів та деяких  категорій предметів. Школярі можуть не тільки отримати нову інформацію, побачити найбільш цікаві знахідки, а також самостійно змоделювати, підібрати елементи декору та оформити жіночий або чоловічий костюм племен скіфського часу. 

Графік проведення: у міру формування груп, субота з 10:00 до 15:00.
Максимальна кількість осіб в групі: 15 осіб.
Тривалість інтерактивного заходу: 60 хвилин.

Відповідальна особа

Анна Андрусішина
Телефон: +380 (50) 541-26-12

Корисні посилання