Лекція дослідника історії України і Східної Європи, професора Мічиганського державного університету Метью Полі
У Каразінському університеті відбулася в онлайн-форматі гостьова лекція провідного історика, дослідника історії України і Східної Європи, автора багатьох історичних книг та монографій, професора Мічиганського державного університету Метью Полі.
Лекція Метью Полі «Еволюція американського україніста. Радянська українізація шкіл 1920–1930-х» стала продовженням циклу лекцій під егідою Каразінського університету «За одну лекцію до Перемоги: спікери світу на підтримку Каразінського».
З вітальним словом і подякою до професора Мічиганського університету звернувся український історик, письменник, доцент історичного факультету Денис Журавльов.
«Дуже цікаво сьогодні послухати лекцію про такі вельми актуальні речі, як процеси декомунізації, дерадянізації, адже суперечки про них тривають в Україні й сьогодні: і щодо кінцевої мети, і щодо методів. Тому для української спільноти дуже важливо почути думки західного науковця, який цікавиться українською історією, під новим кутом зору подивитися на українські історичні процеси, краще збагнути сучасну українську проблематику», — зазначив Денис Журавльов.
У ході онлайн-зустрічі Метью Полі розповів про свою еволюцію як дослідника української історії, культури, національної ідентичності. Науковець розповів про свій професійний шлях, який він розпочинав ще у штаті Індіана, роботу у Києві, у посольстві, дослідження українських архівів.
Метью Полі виконує неймовірно важливу просвітницьку місію, особливе значення якої він вбачає у своїй викладацькій діяльності. Він наголосив на тому, що його спілкування з американськими студентами має доносити те, що дослідження України як незалежної країни зі своєю національною ідентичністю, самобутністю, історією та культурою є надзвичайно важливим.
Метью Полі презентував каразінцям свою книгу «Зламати мову: Мова, освіта і влада в Радянській Україні» на тему ранньої радянської політики щодо національностей та перетину між національною ідентичністю, освітою та дитинством у Радянському Союзі. Його позиція полягає в тому, що саме українське суспільство, його боротьба за незалежність стала першопричиною для запровадження політики українізації. Науковець досліджує сприйняття цього явища у школах, у суспільстві, оповідає про те, як це відбувалося в тогочасних реаліях.
Завершенням лекції стала плідна дискусія, в ході якої студенти Каразінського ставили питання про розвиток відносин між США та Україною за влади Дональда Трампа та республіканців, складнощі під час досліджень науковця в Україні, звʼязок української мови та культури з американськими традиціями, українські історичні процеси. Дослідник поділився своїми сподіваннями якнайшвидше відвідати Україну, зокрема й Харків, після нашої Перемоги.
Вдячні професору Метью Полі за цікаву лекцію та його внесок у дослідження нашої національної історії, ідентичності та культури, за його боротьбу проти російської пропаганди, сутність якої він доносить до американських студентів, показуючи реальну історію та демонструючи здобутки нашої країни.