175-річчя від дня народження вихованця університету, лауреата Нобелівської премії Іллі Мечникова
Цьогоріч відзначається 175-та річниця від дня народження вихованця Харківського університету, відомого вченого, лауреата Нобелівської премії, одного з основоположників порівняльної патології, еволюційної ембріології, імунології й мікробіології, засновника клітинної теорії імунітету та явища фагоцитозу.
Учений народився на Харківщині 15 травня 1845 року. Нахили до наукових досліджень виявлялися в хлопця ще з дитинства: він досліджував рослини, складав гербарії, ловив і вивчав комах і риб, читав багато книг із природознавства та зоології. У 19 років він закінчив природознавче відділення фізико-математичного факультету Харківського університету, у 25 його обирають професором зоології й порівняльної анатомії Новоросійського університету в Одесі.
Протягом 1888–1916 років Ілля Ілліч був завідувачем лабораторії Луї Пастера в Парижі. Продовжував досліджувати фагоцити, проблеми геронтології, бактеріології, вивчав явища старіння організму, виклав фагоцитарну теорію імунітету, створив теорію походження багатоклітинних організмів та опублікував низку праць із проблеми старіння.
1908 року спільно з Паулем Ерліхом він відзначений Нобелівською премією з фізіології й медицини за праці з імунітету.
Ілля Мечников відомий як засновник клітинної теорії імунітету. Він розробив теорію зародкових листків, походження багатоклітинних організмів, відкрив явище фагоцитозу й розробив фагоцитарну теорію імунітету. Завдяки йому в науковому обігу з’явилося поняття «імунітет».
Учений заснував школу епідеміологів, мікробіологів, імунологів і патологів; брав активну участь у створенні науково-дослідних установ, що розробляли різні форми боротьби з інфекційними захворюваннями. Низка бактеріологічних та імунологічних інститутів, зокрема, в Україні, має його ім’я. Під його безпосереднім керівництвом пройшли навчання понад 40 лікарів, які спеціалізувалися на лікуванні інфекційних хвороб.
Каразінська спільнота святкує цю важливу дату. Зокрема, центральна наукова бібліотека підготувала віртуальну книжкову виставку, у якій представлено праці вченого, спогади про нього. З повними текстами праць Іллі Ілліча Мечникова можна також ознайомитися в спеціальній колекції в електронному архіві для науки й освіти “eScriptorium” за посиланням. Музей історії університету підготував віртуальну виставку, яка знайомить з основними віхами життя вченого. Прес-служба університету підготувала інтерв’ю з послідовницею Іллі Мечникова, професором кафедри молекулярної біології та біотехнологій біологічного факультету Оленою Климовою, ознайомитися з яким можна за посиланням.