Науково-дослідний інститут астрономії

Науково-дослідний інститут астрономії Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна було створено у січні 2002 року на базі університетської Астрономічної обсерваторії, заснованої у 1808 році. Сьогодні це одна з провідних астрономічних установ України, де проводяться фундаментальні та прикладні дослідження з фізики Сонця, Місяця, планет, супутників, астероїдів, комет, фундаментальної астрометрії та зоряної астрономії, розробки методів підвищення просторового розподілу при астрономічних спостереженнях. Серед теперішніх досягнень інституту — створення унікального каталогу 300 мільйонів положень зірок та їхніх власних рухів.

Інститут має позаміську спостережну станцію та наукову бібліотеку. Він укомплектований 70-сантиметровим телескопом-рефлектором, 35-сантиметровим телескопом системи Бейкера-Шмідта, спектрогеліографом, пасажним інструментом, 20-сантиметровим рефрактором Цейса, 27-сантиметровим рефлектором, когерентно-оптичним процесором зображень, який входить до державного реєстру наукових об’єктів що становлять національне надбання України, та іншими інструментами.

Інститут є базою для підготовки студентів університету за спеціальністю «Астрономія» та підготовки кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру та докторантуру.

До наукового колективу, що містить кафедру астрономії та космічної інформатики  фізичного факультету університету, входять 6 докторів наук та 17 кандидатів наук, серед яких — 6 лауреатів Державної премії України й 10 лауреатів премій НАН України. 33 об’єкти в Сонячній системі (кратери на Місяці, Марсі, Венері та 12 малих планет) названі іменами харківських астрономів і випускників кафедри астрономії університету.

Серед науковців Інституту — члени Міжнародного астрономічного Союзу та Європейського астрономічного товариства. Наукові дослідження проводяться в тісній співпраці з ученими США, Німеччини, Італії, Швеції, Польщі, Фінляндії та інших країн.

Положення про науково-дослідний інститут астрономії

Корисні посилання