Лекція історика культури, кінознавця, завідувача кафедри креативних та культурних практик факультету мови, літератури, музики і візуальної культури Державного університету м. Абердін Алана Маркуса: запрошуємо долучитися

17 березня 2023 року

17 березня гостьову лекцію «Живий свідок: репрезентація посттравматичного міста в очікуванні миру» для каразінців прочитає завідувач кафедри креативних та культурних практик факультету мови, літератури, музики і візуальної культури Державного університету м. Абердін Алан Маркус.

Ця лекція продовжує цикл лекцій під егідою Каразінського університету «За одну лекцію до Перемоги: спікери світу на підтримку Каразінського».

Професор Алан Маркус — історик культури, кінознавець і завідувач кафедри творчих і культурних практик, який приєднався до Абердінського університету в січні 2007 року з Манчестерського університету, де був директором Центру екранних студій. 

До призначення на посаду викладача кінознавства на драматичному факультеті Манчестерського університету в 1994 році та розроблення дипломної програми з драматургії та кінознавства він викладав на факультеті кіномистецтва в Коледжі дизайну Артцентру в Пасадені, Каліфорнія. В аспірантурі в Кембриджі професор Маркус досліджував вплив кіно- та літературних репрезентацій інуїтів на суспільне сприйняття та державне втручання, спираючись на свої польові дослідження, проведені в чотирьох інуїтських громадах у канадській Арктиці. 

Алан Маркус закінчив бакалаврат в Університеті Іллінойсу за спеціальністю «Кіно та образотворче мистецтво». Він є сценаристом, режисером і продюсером документальних фільмів й інших телевізійних програм для телеканалів ABC-TV, CBS-TV (США) і Channel Four (Велика Британія), зокрема фільму «Люди чотирьох вітрів» (1988) про культурні зміни, що відбуваються через творчість саамських митців в оленярській громаді за Полярним колом на півночі Швеції та Фінляндії.  

Він є членом Гільдії режисерів Америки з 1984 року. Роботи професора Маркуса представлені на фотовиставках, відеоінсталяції — на авангардних та музейних виставках, а також у фільмах на публічних показах. 

Дослідження та кінороботи Алана Маркуса зосереджені насамперед на відомих «посттравматичних» місцях та їхньому зв᾿язку із сучасним середовищем, а також на тому, як наше розуміння місця може бути сформоване нещодавніми подіями. Враховуючи трагедії, які пережили харків᾿яни з початком повномасштабного вторгнення, професор Маркус розповість про фільм, який він зняв на подібну тему.  Це 30-хвилинний фільм «Один базарний день» (2011), який розглядає зв᾿язок між найвідомішою західною картиною ХХ століття «Герніка» Пабло Пікассо, завершеною у 1937 році під час громадянської війни в Іспанії, і містом Герніка сьогодні у світлі минулих подій, коли воно було майже повністю зруйноване бомбардуванням за один день.  

Фільм досліджує ключові теми, виражені в картині Пікассо, використовуючи символи, слухові та візуальні метафори, щоб передати додатковий сенс. У післявоєнний період місто Герніка здобуло репутацію «міста миру», а в центрі міста відкрився музей, присвячений цій ідеї. Через довгий час після руйнувань місто стало уособленням роздумів та плідного і мирного майбутнього. Під час лекції професор Маркус буде порівнювати місто Харків з містом Герніка, апелюючи до картини Пабло Пікассо. 

Фільм і презентація сприятимуть дискусії про те, як мистецькі репрезентації, творчий нонфікшн та історичні реакції на травматичні події можуть бути використані для формування сучасного мислення. 

Початок заходу: о 17:00.

Зареєструватися для участі можна за посиланням.

Зустріч проходитиме на платформі Zoom.

Посилання на вхід у Zoom (там ви зможете наживо поставити свої запитання) прийде окремим листом усім зареєстрованим. 

Послухати лекцію також можна на ютуб-каналі університету під час прямої трансляції.

Запрошуємо каразінців доєднатися!

Архів анонсів
Корисні посилання