Стратегія екологічної стійкості Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна до 2030 року
Університети відіграють вирішальну роль у досягненні Цілей сталого розвитку через наукові дослідження, освітню діяльність та просвітницьку місію. Відповідно до Стратегії сталого розвитку ЄС, Порядку денного сталого розвитку до 2030 року та Цілей сталого розвитку України на період до 2030 року Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна усвідомлює свою роль та відповідальність за участь у досягненні Цілей сталого розвитку, зокрема шляхом створення умов для ефективного управління ресурсами та їх використання, сприяння реалізації концепції сталого розвитку, екологічної та кліматичної збалансованості.
Каразінський університет є надпотужним науковим та освітянським центром, і має бути флагманом в аспекті реалізації концепції сталого розвитку та позитивного впливу на навколишнє середовище на регіональному та державному рівні.
Візія.
Бути стійким університетом, який робить вагомий внесок у розвиток сталого світу.
Місія.
Досягнення освітніх, дослідницьких та просвітницьких цілей університету таким чином, щоб ефективно вирішувати проблеми сталого розвитку.
У пріоритеті Стратегії екологічної стійкості Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна — досягнення семи Цілей сталого розвитку, які спрямовані на навколишнє середовище, а саме:
2) подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства;
6) забезпечення доступності та сталого управління водними ресурсами та санітарією;
7) забезпечення доступу до недорогих, надійних, стійких і сучасних джерел енергії для всіх;
11) забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості й екологічної стійкості міст, інших населених пунктів;
13) вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі зміною клімату та її наслідками;
14) збереження та раціональне використання океанів, морів і морських ресурсів в інтересах сталого розвитку;
15) захист та відновлення екосистем суші та сприяння їх раціональному використанню, раціональне лісокористування, боротьба з опустелюванням, припинення і повернення назад (розвертання) процесу деградації земель та зупинка процесу втрати біорізноманіття.
Відповідно, з врахуванням означених пріоритетів, Стратегія екологічної стійкості має п`ять фокусів активності:
- Якісна освіта.
- Сталі дослідження.
- Кліматичні дії.
- Ресурсоощадність та рісайклінг.
- Стале місто та громада.
Якісна освіта.
На виконання Цілей сталого розвитку — 2,6,7,11,13,14,15.
Основна мета.
Розробка, впровадження та удосконалення освітніх компонентів, які
формують компетенції сталого розвитку.
Цілі:
- забезпечити застосування принципів сталого розвитку, кліматичної та екологічної стійкості в усіх освітніх програмах університету;
- активно проводити освітню та просвітницьку діяльність з популяризації принципів сталого та кліматоорієнтованого розвитку;
- запровадити додаткові модулі з формування компетентностей зі сталого розвитку та захисту довкілля у освітніх компонентах усіх галузей знань та спеціальностей.
Сталі дослідження.
На виконання Цілей сталого розвитку — 2,6,7,11,13,14,15.
Основна мета.
Розширення науково-дослідного потенціалу у дослідницькому портфоліо університету для встановлення та зміцнення партнерства в ключових сферах екологічної стійкості.
Цілі:
- забезпечити щорічне подання декількох проектних заявок на міжнародні гранти зі сталого розвитку, кліматичної та екологічної стійкості підрозділами університету;
- активно проводити науково-дослідну діяльність та пошук інноваційних способів дослідницької практики у напрямку реалізації принципів сталого та кліматоорієнтованого розвитку;
- налагодити постійну комунікацію з міжнародними партнерами з питань сталого розвитку та захисту довкілля для ефективної наукової та науково-технічної співпраці.
Кліматичні дії.
На виконання Цілей сталого розвитку — 2,6,7,11,13,14,15.
Основна мета.
Зведення до мінімуму впливів, які діяльність університету має на зміну клімату, зокрема зменшення викидів вуглецю, з одночасним підтриманням стратегії університету щодо зростання масштабів дослідницької та освітньої діяльності.
Цілі:
- розробити та впровадити план адаптації діяльності до зміни клімату задля включення до існуючої політики та процесів.
- зменшити викиди вуглецю від використання енергії на 30% до 2030 року порівняно з базовим рівнем 2021 року.
- розвивати зелену інфраструктуру на території університету та студмістечка з використанням деревних і чагарникових рослин з підвищеною стійкістю до змінених кліматичних умов, запровадити технології «зелених стін» на будівлях університету.
Ресурсоощадність та рісайклінг.
На виконання Цілей сталого розвитку — 6,7,11,13,15.
Основна мета.
Розробка, впровадження та удосконалення технологій та методів мінімізації використання природних ресурсів та комплексної переробки відходів.
Цілі:
- забезпечити постійний контроль ланцюгів використання ресурсів щодо водокористування, утворення відходів, енергоефективності, виходячи з реалізації принципів сталого та кліматоорієнтованого розвитку;
- зменшити енергоспоживання (теплопостачання та електропостачання) за рахунок енергозберігаючих інновацій;
- впровадити систему активного менеджменту відходами шляхом запобігання утворенню, зменшення, повторного використання та переробки.
Стале місто та громада.
На виконання Цілей сталого розвитку — 11,13.
Основна мета.
Розвиток структурованої співпраці та розширення можливостей комунікації та нових проєктів у Харкові та регіоні для досягнення відносної кліматичної нейтральності.
Цілі:
- забезпечити можливості розробки амбітних стійких рішень для викликів громадян, бізнесу та громади у напрямку принципів сталого та кліматоорієнтованого розвитку;
- визначити проблеми, пов’язані з розвитком низьковуглецевого шляху в умовах міста та області, і зосередити дослідницьку активність і досвід інституційних професійних послуг на зразкових практичних кейсах ресурсоощадного природокористування, зеленої економіки, енергозбереження;
- приймати участь у створенні інклюзивних об’єктів і спільних просторів (як реальних, так і віртуальних) у місті та регіоні задля стимулювання творчої та інноваційної взаємодії, обміну навичками та партнерства у вирішенні проблем сталого розвитку.
Стратегія екологічної стійкості передбачає обов’язкову розробку та виконання Плану дій та заходів з реалізації Стратегії задля систематичного контролю ефективності її виконання шляхом оцінки ключових показників ефективності та ключових механізмів реалізації.