Політика інвестування

Загальні положення

Політика сталого інституційного інвестування розроблена із врахуванням головних цінностей та місії Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, та покликана забезпечити максимальний ефект в усіх сферах (фінансовій, соціальній, екологічній тощо) від інвестицій із дотриманням прийнятного для Університету рівня ризику.

Політика відповідального інвестування сталого інституційного інвестування визначає мету, цілі, принципи завдання,  цільові групи та сфери впровадження відповідального інвестування Університету.

Визначення

Відповідальне інвестування — це процес, який спрямований на включення екологічних, соціальних і управлінських факторів (ESG) до інвестиційних рішень з метою кращого управління ризиками та отримання стійких довгострокових доходів.

  • Екологічні: фактори, що стосуються взаємодії Університету з природним середовищем. До них належать (але не обмежуються) зміна клімату; викиди парникових газів; втрата біорізноманіття; вирубка лісів; виснаження чи забруднення повітря, води чи ресурсів; поводження з відходами; зміна використання землі; і забруднення океану.
  • Соціальні: фактори, що стосуються ділової практики, яка впливає на права, добробут та інтереси людей і спільнот. До них належать (але не обмежуються ними) дотримання прав людини; норми праці; заборона використання дитячої, рабської та кабальної праці; збереження здоров'я, надання доступу до медицини й створення безпеки на робочому місці; свобода асоціацій і свобода вираження поглядів; управління людським капіталом і відносини з працівниками; відносини з місцевими громадами (включаючи громади корінного населення); діяльність у зонах конфлікту; захист прав споживачів.
  • Управління: фактори, що стосуються управління Університетом. До них належать (але не обмежуються ними) структура управління, склад, розмір, різноманітність, навички та незалежність; оплата праці керівників; права стейкхолдерів; взаємодії зацікавлених сторін; прозорість; ділова етика; протидія хабарництву та корупції; внутрішній контроль; та конфлікти інтересів.

Імпакт-інвестування — це підхід, який має на меті сприяти досягненню вимірюваних позитивних соціальних і екологічних впливів (що ведуть до суттєвих позитивних змін).

Людський капітал на особистісному рівні це знання та навички, що людина здобула шляхом освіти, професійної підготовки, практичного досвіду і завдяки яким вона може виробляти цінні продукти та послуги.

Людський капітал на макроекономічному рівні — це накопичені вкладення в такі галузі діяльності, як освіта, професійна підготовка, служба профорієнтації та працевлаштування, оздоровлення, культура та спорт, що є важливою частиною національного багатства країни.

Головна мета та цілі політики  сталого інституційного інвестування 

Головною метою є визначення напрямків відповідальної інвестиційної політики щодо акумулювання, розподілу та використання фінансових ресурсів та формування фінансових потоків, що забезпечують сталий розвиток Університету.

Фінансові ресурси Університету використовуються відповідно до Бюджетного Кодексу України.

Політика сталого інституційного інвестування Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна застосовується до всіх інвестицій в основний, оборотний та людський капітал.

Університет глибоко відданий філософії сталого розвитку та визнає наявність критичних потреб у вирішенні проблем досягнення цілей сталого розвитку в суспільстві та в кожній зі сфер діяльності Університету (освіта, дослідження, залучення громади тощо).

Основна мета — бути лідером у сфері соціальної та екологічної стійкості, включаючи реагування на критичні виклики та проблеми.

Реалізація політики сталого інституційного інвестування, враховуючи екологічні, соціальні та управлінські чинники (ESG), зменшить довгострокові ризики, збільшить надходження з урахуванням ризиків та покращить ділову репутацію Університету.

Цілями політики є: 

  • використовувати управлінську структуру Університету для прийняття рішень до всіх інвестицій в основний, оборотний та людський капітал для досягнення цілей сталого розвитку та підтримки економічного розбудови України;
  • використовувати інвестиції в основний, оборотний та людський капітал Університету для усунення ризиків зміни навколишнього середовища та глобальних викликів.

У прийнятті інвестиційних рішень Університет дотримується наступних критеріїв:

– дотриманню прав людини, рівності між статями, расами, віросповіданнями та сексуальними орієнтаціями;

– захист навколишнього середовища та біорізноманіття, протидія кліматичним змінам; 

– сприяння міжнародному співробітництву та припинення міжнародних конфліктів.

Університетом під час розгляду фінансових питань, будуть враховані екологічні, соціальні та управлінські фактори (ESG). Побудова та реалізація ефективної політики відповідального інвестування пов’язаними з питаннями ESG, призведе довгострокові фінансові та репутаційні переваги.

Університет використовуватиме доступні фінансові інструменти, для досягнення своїх цілей відповідального інвестування, включаючи, але не обмежуючись нижче викладеними принципами.

Принципи політики сталого інституційного інвестування 

Університет дотримуватиметься шести керівних принципів: 

Принцип 1:

Включення питань екологічних, соціальних і управлінських факторів (ESG) в інвестиційний аналіз і процеси прийняття управлінських рішень щодо фінансових ресурсів Університету.

Принцип 2:

Управління матеріальними та нематеріальними активами Університету з урахуванням питань екологічних, соціальних і управлінських факторів (ESG).

Принцип 3:

Належне та повне розкриття інформації щодо питань екологічних, соціальних і управлінських факторів (ESG) стосовно напрямів, що фінансуються за кошти Університету.

Принцип 4:

Всебічне сприяння прийняттю та реалізації цих принципів у фінансовій діяльності.

Принцип 5:

Консолідація зусиль для підвищення ефективності реалізації цих принципів.

Принцип 6:

Подання звітності про фінансову діяльність.

Завдання політики сталого інституційного інвестування

Задля досягнення поставленої мети відповідального інвестування базуючись на міжнародних принципах співробітництва Університету потрібно вирішити наступні завдання інвестиційної політики сталого розвитку освітньої установи:

  1. Здійснювати аналіз інвестиційного клімату освітнього середовища, виявляти та розвивати інвестиційний потенціал Університету;
  2. Систематично проводити незалежну оцінку ефективності функціонування Університету, вибору форми інвестування та пріоритетних напрямків інвестицій.
  3. Проводити зовнішній та внутрішній моніторинг та аудит використання фондів Університету, реалізацію інвестиційної політики, аналізувати результати й ефективність впровадження інвестицій, на засадах прозорості та цілеспрямованості;
  4. Моделювати й прогнозувати можливі наслідки інвестування спираючись на єдність екологічного, соціального та корпоративного управління; 
  5. Розробляти кількісні та якісні  планові показники інвестиційних процесів, визначати обсяги залучення інвестицій, здійснювати облік інформації стосовно джерел інвестицій, потреб у їх залученні, напрямів та ефективності використання; встановлювати перелік пріоритетних напрямів, об'єктів та інших параметрів інвестування; 
  6. Сприяти розвитку державно-приватного партнерства в сфері фінансування та інвестування Університету задля узгодження дій̈ суб’єктів інвестування при досягненні спільних соціальних цілей, по залученню та використанню коштів у сфері розвитку інтелектуального інвестування;
  7. Визначити ступінь відповідності функціонування об'єктів інвестування прийнятим засадам студентоцентрованого стилю управлінських рішень Університету, виявляти різноспрямований вплив органів державного управління та інших суб’єктів на процеси інвестування; 
  8. Впроваджувати в діяльність Університету ідеології та практики Імпакт-інвестування; цілі якого полягають у тому, щоб показати, що інвестиції можуть досягти позитивного (соціального та/або екологічного та/або управлінського) впливу та фінансової прибутковості (або, як мінімум, повернення капіталу) одночасно;
  9. Брати участь у міжнародному науковому та економічному співробітництві з метою залучення іноземних інвестицій, формування високоосвічених поколінь, в яких є актуальною безперервна освіта та самоосвіта; 
  10. Здійснити організацію збору, вивчення й узагальнення пропозицій суб'єктів інвестиційної діяльності щодо надання та отримання інвестицій, ведення обліку заявок інвесторів та реципієнтів на участь в інвестиційних проєктах і програмах;
  11. Налагодити організацію експертизи та конкурсного відбору інвестиційних проєктів і програм, пошук їх виконавців серед університетської спільноти, яка сприймає ідеологію старпапів інноваційного розвитку; 
  12. Створити підґрунтя реалізації проєктів співпраці Університету, держави та бізнес-спільноти щодо підвищення рівня зайнятості та запитів ринку праці з особливою увагою до заходів зменшення рівня неформальної̈ зайнятості, усувати невідповідність навичок та підвищувати мобільність робочої сили.

Цільові групи та сфери впровадження політики сталого інституційного інвестування

Для найбільш ефективної реалізації політики сталого інституційного інвестування Університету, планується робота з окремими цільовими групами та в усіх сферах впровадження. Це сприятиме швидкості та результативності досягнення поставлених цілей та завдань. У тому числі, вся діяльність буде супроводжуватися дотриманням всіх згаданих принципів. 

Цільовими групами впровадження відповідальної інвестиційної політики Університету є вся університетська спільнота та низка суб’єктів господарювання, а саме: здобувачів вищої освіти усіх факультетів та навчально наукових інститутів; державні та приватні бізнес-партнери; фінансові посередники в інвестиційній діяльності; міжнародна наукова спільнота; інвестори та реципієнти; недержавні громадські організації; органи місцевого самоврядування. 

Впровадження буде спрямовано на конкретні сфери університетської діяльності, а саме: освітня діяльність, наукова діяльність, що пов'язана з моделюванням, аналізом, моніторингом та аудитом інвестиційної діяльності, а також розробку планових показників реалізації; фінансування Університету; розвитку інтелектуального інвестування; імпакт-інвестування; інформаційної діяльності та партнерства.

Корисні посилання