Звернення Каразінського університету до світової університетської спільноти
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна — це 217 років поступального розвитку, величезних досягнень у царині науки й освіти, відомих не лише далеко за межами України, а й у всьому світі. Він став альма-матер для трьох нобелівських лауреатів. Випускники Каразінського сьогодні гідно представляють його ім’я на всіх континентах. Навіть в Антарктиді, на дослідницькій станції «Академік Вернадський» відзначилися вчені-каразінці.
Ще зовсім недавно, у довоєнні часи, ми співпрацювали з десятками провідних закордонних університетів, плекали надії та будували величні плани наукових досягнень, проривів, відкриттів. Недарма Каразінський університет упродовж тривалого часу єдиний репрезентував нашу державу серед 500 найпрестижніших світових університетів за авторитетним рейтингом QS.
Університет, близько 5 000 його працівників, серед яких десятки академіків і членів-кореспондентів престижних академій наук, сотні докторів наук, професорів і тисячі кандидатів наук, доцентів, натхненно працювали на благо свого міста — Харкова та своєї держави — України. У стінах Каразінського навчалися близько 22 000 здобувачів вищої освіти: від школярів, які готувалися до вступу до нашого університету, до аспірантів і докторантів. Наша праця, наші наукові здобутки будували ті інтелектуальні мости до Європи та світу, які обіцяли нам щасливе майбутнє в незалежній, демократичній, освіченій європейській країні.
24 лютого 2022 року на Україну навалилася всією мілітарною міццю величезна російська тоталітарна державна машина. Каразінців, як і всіх харків’ян, розбудило те, у що неможливо повірити людині ХХІ століття, — вибухи. І ось упродовж 21 дня Харків тримає героїчну оборону і разом з ним — Каразінський університет.
Звертаємося до колег із провідних і невеликих, уславлених і маловідомих університетів і коледжів усього демократичного світу. Каразінська університетська корпорація разом із народом своєї країни, з громадою нашого славного міста переживає одні з найтяжчих і найжорстокіших часів у власній історії. Військова агресія дуже швидко переросла у геноцид, у знищення мирного населення, військові злочини. Немає сьогодні у світі університету з такою історією й таким всесвітньо відомим ім’ям, який би зазнав таких втрат від дій військового агресора. Російська армія застосовує найжахливіші озброєння та боєприпаси, які де-факто є варіантом зброї масового знищення й ураження.
Тисячі каразінців постійно перебувають у стані підвищеної небезпеки, прямої загрози життю та здоров’ю. Тисячі втратили оселі чи змушені були рятуватися, лишаючи домівки, вирушати в небезпечні мандрівки, сповнені страждань, углиб країни — якомога далі від обстрілів і жорстоких бомбардувань мирних кварталів, нестерпного життя у підвалах і бомбосховищах без освітлення та опалення в умовах загрози гуманітарної катастрофи. Маємо й непоодинокі жертви серед каразінців. Величезні зусилля, справжню мужність довелося виявити, аби врятувати та евакуювати сотні іноземних студентів, забезпечити студентів у гуртожитках необхідним мінімумом безпеки та життєво важливими побутовими умовами.
Під загрозою знищення вперше з часів Другої світової війни опинилася унікальна дослідницька база, університетська інфраструктура. Зазнали суттєвої руйнації обидва головні корпуси університету — втрачені вікна, рами, затоплені приміщення, музей природи, центральна наукова бібліотека з її унікальною колекцією стародруків. Обстрілом знищені чи зруйновані корпуси Каразінського спортивного комплексу, економічного факультету та навчально-наукового інституту «Каразінська школа бізнесу», навчально-наукового інституту «Фізико-технічний факультет», гуртожитків, інших споруд. Збитки лабораторій, дослідницьких полігонів ще потрібно буде оцінити (для чого повинні завершитися бойові дії), але вже сьогодні можна говорити про те, що вони є колосальними. Відновлення навчально-наукової матеріальної бази університету, на наше глибоке переконання, стане можливим лише після завершення агресивної війни Російської Федерації проти України та лише за допомогою світової спільноти, передусім академічної й університетської.
Уже сьогодні, у цей надважкий час, ми відчуваємо підтримку та допомогу наших міжнародних партнерів, наших колег і друзів і закликаємо вас зробити цю підтримку та допомогу повсюдною і всебічною в межах освіти та науки всього цивілізованого світу.
Тому ректорат Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна від імені всієї багатотисячної університетської каразінської корпорації звертається до всіх університетських корпорацій світу, до всіх колег у вільних і демократичних країнах із закликом:
– підтримати боротьбу нашого народу та держави за незалежність, покласти на цю підтримку весь авторитет і суспільну вагу, підняти ваші суспільства на захист України, на захист української університетської освіти та науки;
– що стосується університетської наукової та освітньої еліти країн, які входять до складу НАТО, — формувати громадську думку, спрямовану на тиск громадянського суспільства на демократично обрані парламенти та сформовані уряди, щоби ЗАКРИТИ НЕБО НАД УКРАЇНОЮ, адже всі жахливі руйнування Каразінського університету завдані з повітря;
– формувати єдиний фронт підтримки відродження та збереження Каразінського університету, створювати фонди підтримки, готувати плани надання наукового обладнання, заходів з наукової та освітньої кооперації та співпраці;
– вже сьогодні опрацьовувати питання фінансування наукових досліджень та освітнього процесу в Каразінському університеті в умовах майбутнього повоєнного відродження, надання науково-технічної та наукової допомоги приладами, сучасним обладнанням, апаратно-програмними комплексами та програмним забезпеченням.
Колеги, друзі! Пам’ятайте, що сьогодні Україна ціною життя своїх кращих синів і доньок боронить не лише європейські цінності, вона боронить Європу від страшної навали!
Слава Україні!
Від імені колективу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна ректорат