Всеукраїнський науково-практичний круглий стіл «Стратегічні напрями зовнішньої політики та дипломатії країн світу»
21 листопада 2024 року за ініціативи кафедри міжнародних відносин навчально-наукового інституту «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу» відбувся Всеукраїнський науково-практичний круглий стіл «Стратегічні напрями зовнішньої політики та дипломатії країн світу».
Ключовим заходом круглого столу стала дискусійна панель «Виклики та перспективи підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин», на якій представники університетів України, а також Ягеллонського університету м. Кракова (Польща), органів місцевого самоврядування, міжнародних міжурядових та міжнародних неурядових організацій обмінялися думками й досвідом підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин.
Директор ННІ «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу» Микола Писаревський та виконувач обов’язків завідувача кафедри міжнародних відносин Наталія Вінникова, привітавши учасників, наголосили на необхідності запровадження постійної дискусійної платформи для обміну досвідом та розв’язання проблем у підготовці фахівців.
Учасники дискусії акцентували на розширенні напрямів підготовки фахівців-міжнародників, особливо в контексті російської збройної агресії проти України. Зокрема, на цьому сфокусувала увагу Галина Куць, депутат Харківської обласної ради VIII скликання, голова постійної комісії з питань науки, освіти та духовності.
Виконувач обов’язків завідувача кафедри світової політики, дипломатії та туризму ННІ «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу» Анатолій Парфіненко зазначив гостру актуальність розроблення нових освітніх програм з питань миробудування, вирішення та управління конфліктами.
Директор Інституту міжнародних відносин та національної безпеки Національного університету «Острозька академія» Олена Шершньова і завідувач кафедри міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів (м. Дніпро) Ірина Єремєєва поділилися досвідом наповнення практичної частини освітнього процесу, а також привернули увагу до проблем реалізації академічної мобільності.
Гасім Салах, професор економіки Університету м. Тарудант (Марокко), підкреслив важливість підготовки фахівців, які можуть просувати тему подій в Україні та української культури на міжнародній арені.
Головний спеціаліст відділу розвитку міжнародних зв’язків і євроінтеграції Харківської міської ради Марія Алекєєва наголосила на необхідності посилення підготовки у сферах усного перекладу та ділової кореспонденції. Професор кафедри міжнародних відносин Валерій Рєзніков звернув увагу на важливість висвітлення регіонального виміру міжнародних відносин в освітніх програмах.
Директор центру «Наукові студії глобального розвитку» Західноукраїнського національного університету, професор Олена Сохацька запропонувала ідею залучення викладачів університетів до сфери публічної дипломатії шляхом гостьових лекцій за кордоном.
Можливостями посилення практичного компонента шляхом впровадження неформальної освіти, а також залучення до діяльності міжнародних неурядових організацій поділилися виконавчий директор Київської школи дипломатичних мистецтв Оксана Забузова та менеджер з партнерства Міжнародного комітету порятунку Іван Гев’юк.
Ад’юнкт кафедри досліджень інтеграційних процесів Ягеллонського університету Олеся Кривенко висвітлила особливості програм підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин у Польщі.
На можливостях міжнародних стажувань для викладачів у спектрі факторів посилення якості освітнього процесу та практичного складника наголосила Ірина Штейміллер — Національний контактний пункт за напрямом «Дії Марії Склодовської-Кюрі» в межах програми «Горизонт Європи».
До участі в панельній дискусії також долучилися:
- Людмила Гаврилюк-Енсен — керівник навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина Західноукраїнського національного університету;
- Валерія Мельник — завідувач кафедри менеджменту, системного аналізу та міжнародних відносин Українського державного університету імені Михайла Драгоманова;
- Віталій Солових — професор кафедри міжнародних відносин ННІ «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу»;
- Олександр Романюк — професор міжнародних відносин, політичних наук і практичної філософії Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця;
- Алла Глєбова — доцент кафедри менеджменту та логістики Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та багато інших учасників.
Не менш цікавою виявилася дискусійна студентська панель. Студенти, які навчаються на освітніх програмах «Міжнародні відносини» й «Міжнародна інформація та міжнародні комунікації» кафедри міжнародних відносин, обмінялися думками та досвідом з колегами з Ягеллонського університету, Василиною Бурек і Яною Мисак, щодо змісту та особливостей освітнього процесу підготовки фахівців у сфері міжнародних відносин в Україні та Польщі.
Микола Голобородько, учень Харківського ліцею № 141, виступив з доповіддю на тему україно-німецьких відносин у контексті російського вторгнення, що викликало жваве обговорення військової дипломатії. Студентка Діана Алахалія висвітлила аспекти космічної дипломатії, завершуючи насичену програму круглого столу.