Всеукраїнський день краєзнавства: університет відзначає
Щорічно 28 травня в Україні відзначають День краєзнавства. Це свято започаткувала Національна спілка краєзнавців України у 2017 році. Підґрунтям для нього стала Всеукраїнська конференція з краєзнавства, що відбулася 28 травня 1925 року в Харкові. Того ж дня було створено Український комітет краєзнавства. Від цього дня, який вважається офіційною датою інституціоналізації вітчизняного краєзнавчого руху, веде свій відлік Національна спілка краєзнавців України.
Мета свята — поглиблення дослідження та популяризації історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентація практичних здобутків у цьому напрямі; підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями, зацікавленими в розвитку краєзнавства.
Краєзнавчі традиції у Каразінському університеті закладені з перших років його існування. Ще на початку ХІХ століття В. Н. Каразін обґрунтував необхідність дослідження та збереження пам’яток місцевої старовини. Значним внеском у розвиток краєзнавства було утворення Українського товариства охорони пам’яток історії і культури та видання 26-томної «Історії міст і сіл Української РСР». Головним ініціатором цих проєктів став академік П. Т. Тронько, надалі керівник відродженої Національної спілки краєзнавців України, Герой України, почесний доктор і перший голова Наглядової ради Харківського університету. На його честь на фасаді головного корпусу університету у 2015 році відкрито меморіальну дошку.
У 2008 році в Каразінському відкрито перший у державі університетський центр наукового краєзнавства, який з 2011 року має ім’я П. Т. Тронька. Працівники центру проводять екскурсії й готують аналітичні довідки, організовують виставки та проводять генеалогічні дослідження, організовують конференції й конкурси, проводять консультації щодо різних питань історії та культури регіону. Центр співпрацює з архівами та музеями, бібліотеками та закладами освіти, творчими об’єднаннями та громадськими організаціями. З нагоди Дня краєзнавства центр підготував онлайн-проєкт — інтерактивну карту зі слобожанськими краєвидами.
Вітаємо краєзнавців зі святом та бажаємо професійних та життєвих звершень!