Візит першого заступника Міністра освіти і науки України Юрія Полюховича до університету
Каразінський університет відвідав перший заступник Міністра освіти і науки України Юрій Полюхович та члени президії Ради проректорів з наукової роботи. Гості зустрілися з ректором, академіком Вілем Бакіровим, проректорами та науковцями університету.
Також Юрій Полюхович провів відкриту лекцію з теми «Продовжуючи шлях Юрія Кнорозова: новітні дослідження цивілізації мая» для студентів, викладачів та працівників університету.
Віль Бакіров звернувся до присутніх: «Юрій Кнорозов навчався в Харківському університеті, але війна змусила його переїхати. Він зробив відкриття глобального, навіть космічного масштабу. Адже коли в космос запустили космічний апарат, то в нього помістили й доробок Кнорозова — розшифровку писемності мая». Він наголосив, що Юрій Кнорозов був більш «кабінетним» вченим, на відміну від Юрія Полюховича, який є «польовим» вченим та вже майже 20 років досліджує цивілізацію мая.
Перший заступник Міністра освіти і науки України розповів про свою експедицію до Латинської Америки. Присутні дізналися про географічний та історичний аспект дослідження, співіснування мая та ацтеків, недосліджені території, особливості архітектури, зокрема пірамідальних платформ, унікальність одягу та його орнаментів. Науковець наголосив, що народи мая досі існують. Зараз їх налічується понад 6 мільйонів, вони розмовляють своїми мовами, яких загалом 28. Саме дослідження мови та писемності цього давнього народу було основною метою експедиції Юрія Полюховича. Науковець акцентував на важливості документації у дослідженні та роботі над дешифруванням: «Вчені мають володіти мовою тих текстів, які вивчають. Важливо вивчати оригінали, які залишилися у спадок від предків. Адже саме писемність є вищою ознакою цивілізації».
Лектор демонстрував яскраві світлини, адже, на його думку, світ мая потрібно пізнавати очима. Серед них був й ексклюзив — матеріал у мексиканському друкованому періодичному виданні про результати спільного українсько-мексиканського проєкту з дослідження народів мая. Видання датується 27 листопада 2019 року.
Слухачі дізналися, що писемність мая ґрунтувалася на принципі силабічного запису, у якому є знаки-склади та знаки-слова. Юрій Кнорозов був першим та єдиним, кому вдавалося читати тексти мая в оригіналі фонетично. Першими словами, які він дешифрував, були «індик» та «собака». Наразі відомо 1206 знаків у мові мая, проте дешифровано лише 50 %.
Юрій Полюхович розповів цікавий факт про те, що в українській мові також є слова запозичені в мая, зокрема «ураган», «какао», «шоколад» та «сигарети». Він також додав, що багато звичних для нас продуктів насправді родом з Мексики та є традиційними для народів мая: кукурудза, помідори, перець, ваніль, кава, шоколад та багато інших.
Наприкінці лекції слухачі ставили свої запитання лектору.
У межах візиту гості відвідали музей історії університету, музей археології університету, навчальний центр «ЛандауЦентр», ознайомилися з науковим потенціалом університету, з науковою діяльністю структурних підрозділів, зокрема відвідали низку лабораторій біологічного, фізичного та хімічного факультетів. Також ознайомилися з експонатами виставки «Наука Каразінського: до 215-ї річниці заснування університету».