Відкриття виставки «Цей неповторний ГлиноСВІТ»
12 березня в університетській Художній галереї імені Генріха Семирадського відбулося відкриття етнографічної оглядової виставки «Цей неповторний ГлиноСВІТ: керамічні вироби із зібрання відділу етнографії центру українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна».
Гончарство традиційно мало найбільший попит серед місцевих занять українців. Асортимент керамічних виробів був досить багатим — побутовий та декоративний посуд, оздоблювальні плитки, кахлі, вироби скульптурної пластики тощо. У межах виставки увага сконцентрована на побутовому посуді та його найбільш уживаних різновидах: горщиках, мисках, глечиках, слоїках, ринках, друшляках, макітерках і пасківниках, які ще й зараз подекуди зустрічаються у сільській місцевості Слобідського краю. Експозиція доповнена рушниками, які походять зі Слобожанщини та деяких інших регіонів України.
Під час відкриття заходу присутніх привітав радник ректора Каразінського університету, академік НАН України Віль Бакіров. Він відзначив важливу роль культури та мистецтва у суспільному житті й подякував організаторам за популяризацію українського народного декоративно-ужиткового мистецтва виставковими засобами.
Начальниця відділу етнографії центру українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Ганна Шпорт детально розповіла про презентовані на виставці етнопредмети, історію їхнього походження, функціональне призначення. Доповідачка підкреслила, що деякі артефакти надійшли до зібрання уже в часи повномасштабної війни: вони були вивезені власниками з територій активних бойових дій, згодом передані до фондів відділу етнографії й таким чином збережені.
Заступниця директора центру українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Ольга Вовк звернула увагу присутніх, що виставка символічно розпочала роботу в Шевченківські дні, коли Україна відзначає 210-річчя від дня народження Великого Кобзаря.
Директорка ОКЗ «Харківський організаційно-методичний центр туризму» Валентина Холодок підкреслила, наскільки важливим в умовах війни є збереження, дослідження і популяризація української культурної спадщини, яка щоденно перебуває під загрозою знищення. Вона наголосила, що нова виставка ще раз підкреслює незламний дух харків’ян, їхні прагнення до перемоги та відродження.
Етнограф і фольклорист, професор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Михайло Красиков зауважив, що глина і вироби з неї завжди відігравали важливу роль у побуті українців, що відбилося в багатьох обрядах, прислів’ях, приказках тощо.
Виставка викликала інтерес з боку громадськості міста та Каразінського університету. Вона буде відкрита до огляду до 23 березня 2024 року. Запрошуємо всіх охочих до перегляду!