Розпочалася реалізація проєкту «Геноміка біорізноманіття Європи» у межах програми «Горизонт Європа»
28 вересня 2022 року офіційно розпочато масштабний проєкт «Геноміка біорізноманіття Європи» ("Biodiversity Genomics Europe/BGE") у межах найбільшої програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», до якого долучився Каразінський університет.
Проєкт "BGE" присвячено залученню геномних даних і методів для опису, моніторингу та збереження біорізноманіття на континенті. Головною метою є подолання кризи біорізноманіття за допомогою даних ДНК.
Комплексне застосування геномної науки до дослідження біорізноманіття докорінно змінить природоохоронну науку та політику. Прогнозують, що наслідки будуть подібними до тих, які має проєкт геному людини (Human Genome Project) у медицині. Новий загальноєвропейський консорціум "Biodiversity Genomics Europe", що стартував 28 вересня, є лідером цього напряму.
Об’єднавши провідних європейських спеціалістів із двох фундаментальних технологій на основі ДНК, штрих-кодування ДНК і секвенування геному, BGE оптимізує розгортання цих методів по всій Європі. Штрих-кодування ДНК використовує короткі послідовності ДНК для розрізнення видів — аналогічно тому, як звичайні штрих-коди розрізняють продукти в супермаркеті. Завдяки сучасним методам генетичного секвенування штрих-кодування ДНК має потенціал для значного прискорення опису життя на Землі, створюючи основу для глобального моніторингу біорізноманіття.
До консорціуму увійшли 33 дослідницькі організації та університети з 20 країн Європи та Північної Америки, зокрема: Королівський ботанічний сад в Единбурзі, Зоологічний музей та інститут імені Александра Кьоніга, Сангерівський інститут, Європейська лабораторія молекулярної біології, Університети Упсали, Лозанни, Тарту, Осло, природничі музеї Лондона та Будапешту, Міжнародний консорціум баркодингу життя тощо. Координатором проєкту виступає Нідерландський центр біорізноманіття «Натураліс».
У проєкті також беруть участь організації з консорціуму штрих-кодування ДНК "BIOSCAN Europe" (104 установи-партнери з 29 країн) та консорціуму секвенування геному "ERGA" (709 членів із 37 країн).
Україну у проєкті представляє Каразінський університет — єдиний з українських університетів, що долучився до реалізації проєкту. Роль команди Каразінського університету полягає в розбудові національного вузла баркодингу та геноміки біорізноманіття, описі біорізноманіття за допомогою геномних даних, підготовці фахівців і поширенні результатів досліджень разом з популяризацією знань та залученням громадянської науки.
Консорціум "BGE", який фінансує програма «Горизонт Європа», є великою інвестицією в європейську геномну науку. Тривалість проєкту — 42 місяці, реалізація триватиме до 2026 року.