Наукові обрії Каразінського: відкриття відділу молекулярно-генетичних досліджень у лабораторії біомедичних досліджень "Karazin BioMed"
У Каразінському за участі адміністрації університету відбулося відкриття нового сучасного освітньо-наукового простору — відділу молекулярно-генетичних досліджень в лабораторії біомедичних досліджень "Karazin BioMed" кафедри біохімії біологічного факультету, якій цьогоріч виповнюється 90 років від дня заснування.
«90 років тому, в 1934 році, кафедра біохімії відчинила свої двері для перших студентів. У цьому році ми відзначаємо 90-річчя кафедри біохімії відкриттям нового відділу лабораторії біомедичних досліджень "Karazin BioMed", а саме відділу молекулярно-генетичних досліджень.
Сьогодні лабораторія та кафедра загалом здійснюють фахову підготовку бакалаврів і магістрів за освітніми програмами "Біологія", "Біохімія" та "Медицина", а з наступного року плануємо набір студентів на освітню програму "Лабораторна діагностика".
Також у межах освітніх програм Центру післядипломної медичної освіти Каразінського університету ми беремо активну участь у підготовці фахівців за напрямами "Генетика лабораторна", "Клінічна імунологія" та "Клінічна біохімія". Освітні заходи цього напряму реалізуються у вигляді циклів тематичного удосконалення та практичних тренінгів для безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я.
Науково-дослідна діяльність нового відділу спрямована на розробку нових ефективних методів збереження життєздатності клітин людини в несприятливих умовах, розробку інноваційних тест-систем для експрес-діагностики придатності трансплантатів для потреб військової та цивільної медицини.
Рік тому ми почали співпрацю зі спонсорами та роботодавцями, які нам допомагали з обладнанням та рекомендаціями щодо організації освітньо-наукового простору. Ми зробили все для того, щоб навички, які отримують студенти, відповідали вимогам роботодавців і сучасного ринку праці. Сьогодні ми маємо одну з найкраще облаштованих лабораторій в Україні. На новітньому унікальному обладнанні студенти біологічного й медичного факультетів, слухачі курсів післядипломної медичної освіти вже з наступного семестру отримуватимуть уміння та навички з практичної молекулярної біології, молекулярно-генетичної діагностики захворювань людини, судово-медичної криміналістичної експертизи тощо», — зазначив доцент кафедри біохімії та керівник лабораторії Юрій Кот.
Зокрема, навчально-наукова лабораторія оснащена сучасним роботизованим комплексом для виділення ДНК, РНК і білків QIAcube від Qiagen, всесвітньо відомого виробника обладнання для молекулярно-генетичних досліджень. Прилад дозволяє в автоматизованому режимі отримувати високоочищені ДНК, РНК і білки з різноманітних біологічних об’єктів та зразків, включно з вірусами, для секвенування, генотипування, аналізу експресії генів, протеоміки, молекулярної діагностики.
Також у лабораторії є сучасна система для реал-тайм ПЛР з 6 оптичними модулями AriaMx (Agilent) для проведення кількісного та якісного мультиплексного ПЛР-аналізу в режимі реального часу.
Для роботи з потенційно небезпечним біологічним матеріалом у відділі облаштований бокс-ізолятор. Навчившись працювати з таким сучасним обладнанням, фахівець відповідатиме вимогам не лише українських, а й закордонних роботодавців за напрямом «Молекулярно-генетична діагностика».
Кожен з приладів під’єднаний до мережі та має свій віртуальний симулятор. Якщо хтось зі слухачів чи студентів навчається дистанційно, то є можливість попрацювати з приладом онлайн.
Декан медичного факультету Тетяна Лядова зазначила, що медики тісно співпрацюють з лабораторією біомедичних досліджень і мають позитивний досвід співробітництва в освіті та науці. Зокрема, лабораторія багато років є базою практики з біохімії для вітчизняних й іноземних студентів-медиків, а цьогоріч на базі лабораторії розпочали навчання кілька груп слухачів післядипломної медичної освіти за напрямами «Генетика лабораторна», «Клінічна імунологія» та «Клінічна біохімія». Науковці біологічного та медичного факультетів тісно співпрацюють задля розв’язання кричущої проблеми стійкості патогенних бактерій до антибіотиків.
Директор Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України, випускник та професор кафедри біохімії біологічного факультету Олександр Петренко зауважив, що ця подія є важливою не лише для розвитку лабораторії, кафедри й факультету, а для української науки загалом.
Пишаємося тим, що навіть попри надскладні умови наш університет залишається осередком не лише освіти, а й науки, що в стінах Каразінського продовжує жити дух просвітництва, наукових досліджень і відкриттів світового рівня!