Наукова конференція «Стратегічні пріоритети європейської та світової політики: дипломатія, економіка, туризм»
.jpg)
У центрі уваги наукової конференції «Стратегічні пріоритети європейської та світової політики: дипломатія, економіка, туризм», яка відбулася 24 квітня у змішаному форматі на базі Каразінського інституту міжнародних відносин та туристичного бізнесу, постали питання європейської та світової політики, європейської інтеграції, ролі України у світових політичних процесах, у підтримці безпеки в Європі, двосторонньої та багатосторонньої взаємодії України з країнами Європи та світу, дослідження миру, повоєнного відновлення та пошук моделей справедливого світового порядку.
У конференції взяли участь близько 60 науковців з 20 закладів вищої освіти України. Вона проводилася на базі Каразінського інституту міжнародних відносин та туристичного за ініціативи кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу.
Модератором конференції виступив завідувач кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Анатолій Парфіненко, який проінформував присутніх, що конференція присвячена 50-річчю підписання Гельсінського заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі, яка стала основою для створення ОБСЄ. Заключний акт зафіксував політичні та територіальні підсумки Другої світової війни та став поворотним моментом європейської безпеки. Підписана 1 серпня 1975 року угода окреслила базові принципи міжнародних відносин та подальшого мирного співіснування держав Європи з різними політико-економічними системами. Російське вторгнення в Україну порушило не тільки базовий декалог керівних принципів взаємовідносин між державами, а й політичну систему, сформовану гельсінським процесом.
Анатолій Парфіненко підкреслив, що Нарада в Гельсінкі була заходом багатосторонньої дипломатії, у якій брало участь 35 країн. Це доволі символічно, оскільки 24 квітня міжнародна спільнота відзначає День багатогранності та дипломатії в ім’я миру, який вперше відзначався в Каразінському.
Під час урочистого відкриття конференції директор Каразінського інституту міжнародних відносин та туристичного бізнесу Микола Писаревський відзначив вплив російсько-української війни на світову та регіональну безпеку й розвиток нових форм багатосторонньої дипломатії. Звернув увагу на стратегічні пріоритети повоєнного відновлення економіки України та важливу роль майбутніх фахівців-міжнародників в інтенсифікації напрямів міжнародної взаємодії нашої країни з іншими регіонами світу.
У вітальному слові народної депутатки України, голови Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській Асамблеї Ради Європи Марії Мезенцевої-Федоренко було відзначено роль парламентської дипломатії у зміцненні міжнародної підтримки України. Пані Марія визначила перспективи поглиблення співпраці з європейськими інституціями, ключові напрями економічної інтеграції, підкреслила необхідність реформ, що мають наблизити Україну до повноправного членства в Європейському Союзі.
Завідувач кафедри міжнародних відносин Каразінського університету Наталія Вінникова підкреслила необхідність перегляду європейської системи безпеки, яка має бути більш стійкою та оперативно реагувати на виклики й загрози безпеці, а Україна має стати її складовою частиною.
Пленарна доповідь завідувача кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Анатолія Парфіненка була присвячена впливу Гельсінського процесу на лібералізацію режиму мобільності в Європі, що стало важливим засобом мирного залучення соціалістичних режимів у процес загальноєвропейського співробітництва, подолання блокового розколу європейського континенту та формування ліберального світового порядку. Було наголошено, що положення Гельсінського заключного акту стали основою для розвитку принципів відкритості кордонів, сприяли активізації міжособистісних контактів і міжнародного співробітництва, а також заклали підґрунтя для трансформації соціалістичних режимів та подальших геополітичних змін в Європі.
Громадська діячка, доцент кафедри менеджменту Полтавського університету економіки та торгівлі Яніна Барибіна виступила з доповіддю на тему «Роль жіночих громадських організацій у культурній дипломатії України в умовах війни». У своєму виступі вона проаналізувала, як жіночі громадські організації стали важливою складовою культурного фронту, розглянула їхню діяльність у сфері міжнародної комунікації, популяризації української культури за кордоном, а також окреслила основні виклики, з якими стикаються ці організації в умовах війни, зокрема нестачу ресурсів, інформаційний тиск, гендерні стереотипи та організаційні труднощі. Доповідачка наголосила на необхідності більшої підтримки жіночих ініціатив як важливої частини культурної дипломатії України.
Професор кафедри теорії права та конституціоналізму, директор Центру стратегічної аналітики та міжнародних студій Західноукраїнського національного університету Андрій Грубінко виступив із доповіддю на тему: «Сторічна угода в системі українсько-британського міждержавного співробітництва: критичний аналіз», у якій проаналізував еволюцію договірно-правової бази українсько-британських відносин, окреслив ключові політико-правові аспекти співпраці та наголосив на стратегічних перспективах двостороннього партнерства в умовах сучасних глобальних викликів.
Професор кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Сергій Лиман підсумував роботу конференції, підкресливши актуальність представлених наукових досліджень, які висвітлюють трансформацію світової політики, економіки та міжнародного співробітництва в умовах глобальних викликів. Він акцентував на важливості діалогу між науковцями, практиками й представниками громадянського суспільства для формування ефективних стратегій відновлення України та її інтеграції до європейського і світового простору. Сергій Лиман також висловив вдячність усім учасникам конференції за ґрунтовні виступи, жваві дискусії та конструктивні пропозиції.