Національному науковому центру «Харківський фізико-технічний інститут» — 95 років: університет вітає
30 жовтня виповнилося 95 років від дня створення всесвітньо відомого УФТІ — Українського фізико-технічного інституту (нині — Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут»).
ХФТІ було створено 1928 року з метою розвитку актуальних наукових напрямів (тогочасної ядерної фізики та фізики твердого тіла). Уже через чотири роки, 10 жовтня 1932 року, у ХФТІ отримали видатний результат — здійснили штучне розщеплення ядра атома літію.
У ХФТІ вперше були отримали рідкі водень і гелій, побудували першу радіолокаційну установку. Інститут став родоначальником техніки високого вакууму, на основі якої згодом був розвинений новий фізико-технологічний напрям — вакуумна металургія. Тут працювали відомі фізики, які тісно співпрацювали з університетом.
Зокрема, талановитий фізик-теоретик Лев Ландау, який працював у ХФТІ з 1932 до 1937 року, створив тут всесвітньо відому школу теоретичної фізики. З 1 вересня 1935 року до лютого 1937 року Лев Ландау викладав в університеті: спочатку на кафедрі теоретичної фізики, якою завідував Леонід П’ятигорський, а в жовтні 1935 року він очолив кафедру експериментальної фізики університету.
Академік Антон Вальтер у 1937–1965 роках працював професором Каразінського університету. 1946 року заснував в університеті кафедру експериментальної ядерної фізики.
Академік Кирило Синельников з 1936 до 1966 року викладав у Каразінському університеті. Очолював кафедри електронних та іонних процесів, експериментальної фізики, прискорювачів. 1962 року він створив і очолив кафедру фізики плазми фізико-технічного факультету університету.
Академік Ілля Ліфшиць викладав в університеті з 1938 року. Він заснував і очолив з 15 квітня 1944 року кафедру статистичної фізики і термодинаміки, якою завідував до 1968 року. Ілля Ліфшиць викладав студентам університету загальний курс «Статистична фізика та термодинаміка» та низку спеціальних курсів для студентів групи фізиків-теоретиків.
Академік Віктор Іванов працював в університеті з 1947 року. Після створення у 1962 році фізико-технічного факультету заснував та до 1970 року завідував кафедрою матеріалів реакторобудування. За активної участі Віктора Іванова у 1969 році в селищі П’ятихатки неподалік від нового майданчика ХФТІ були побудовані новий корпус фізико-технічного факультету, студентський гуртожиток та їдальня.
В останні роки в ННЦ «ХФТІ» розроблений поляриметр для вимірювання поляризації електронів на прискорювачі СЕБАФ (США). ХФТІ є провідною науковою установою. Відділення ядерної фізики та енергетики НАНУ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України здійснює науковий супровід ядерної галузі України в межах Державної програми досліджень з ядерних і радіаційних технологій. Ця програма передбачає проведення досліджень процесів у реакторах, експертизи рівня їх безпеки й надійності, дослідно-конструкторських робіт з удосконалення реакторів та їх стендових випробувань, вивчення проблем ядерного паливного циклу, зокрема поводження з радіоактивними відходами, здійснення постійного наукового й технічного супроводу роботи АЕС.
Каразінський вітає ХФТІ з ювілеєм і зичить нових творчих успіхів і наукових досягнень!