Міжнародний день жінок і дівчат у науці: університет вітає
![](/storage/static-content/source/news/2025-02/IMG_7953%20(1).jpg)
11 лютого у світі відзначають Міжнародний день жінок і дівчат у науці. Свято, проголошене резолюцією Генеральної Асамблеї ООН, бере свій початок з 2016 року. Його мета — сприяти досягненню повного й рівного доступу жінок і дівчаток до науки, забезпеченню гендерної рівності та розширенню їхніх прав і можливостей.
Наука не має статі. Проте шлях жінок у науковому світі завжди був складним — доводилося виборювати право вчитися, досліджувати, відкривати. І ми пишаємося тим, що Каразінський університет стояв біля витоків цієї боротьби в Україні.
Ще у XIX столітті наш університет відкрив двері для жінок, які прагнули знань. Жінки отримали можливість відвідувати лекції в університетах, однак лише як вільні слухачі. Передова професура Харківського (нині — Каразінського) університету брала активну участь у пропагуванні ідеї вищої жіночої освіти та її становленні в місті. Завдяки наполегливій роботі ліберально налаштованої громадськості в цьому напрямі в 1907 році при університеті відкрили перший у Харкові вищий навчальний заклад для жінок — Вищі жіночі курси, які мали два факультети: історико-філологічний (з історичним і словесним відділеннями) та фізико-математичний (з відділеннями природничої історії та математики).
Керівництво навчальним процесом здійснювала вища педагогічна рада, що складалася з професорів та викладачів, які працювали на курсах. Вищі жіночі курси об’єднували найбільш прогресивну частину науково-педагогічних кадрів, які розглядали свою роботу в галузі жіночої освіти як відповідальну громадську діяльність. Тут викладали професори Дмитро Багалій, Владислав Бузескул, Микола Сумцов та багато інших. А в 1917 році жінки офіційно отримали право навчатися в університеті нарівні з чоловіками.
З того часу історія університету нерозривно пов’язана з видатними жінками-науковцями:
- Олександра Єфименко — історик та етнограф, перша жінка, яка отримала звання Почесного доктора університету.
- Христина Алчевська — випускниця університету, педагог, яка заснувала в Харкові жіночу недільну школу та керувала нею у 1862–1919 роках. Вона була віцепрезидентом Міжнародної ліги просвіти.
- Клара Ролл — учений-хімік, перша в історії університету жінка-професор, яка викладала та була прийнята до лав Товариства фізико-хімічних наук при університеті.
Сьогодні жінки Каразінського продовжують відкривати нові обрії у фізиці, хімії, медицині, біології, штучному інтелекті та багатьох інших сферах. Університет активно підтримує гендерну рівність у науці та реалізовує міжнародні програми, наукові проєкти та ініціативи з підтримки досліджень жінок-науковців.
Ми вітаємо всіх жінок, які присвятили себе науці, викладанню, дослідженням! Ви не просто змінюєте науку — ви змінюєте майбутнє.