Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
Сьогодні в усьому світі за ініціативою ООН відзначають пам’ятну дату — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Вона встановлена в пам’ять про повстання в’язнів концтабору «Бухенвальд», яке відбулося 11 квітня 1945 року.
Після входження американців на територію Бухенвальду хвиля звільнень досягла й інших концтаборів — Дахау, Аушвіцу, Майданеку тощо. Відтоді ця дата лишилася незцілимою раною в серцях народів світу. Під час Другої світової війни в концентраційних таборах було ув’язнено 18 мільйонів осіб, з них понад 11 мільйонів було знищено.
У Німеччині існувало близько 14 тисяч концтаборів і приблизно 817 нацистських концтаборів для примусового утримання цивільних осіб і військовополонених в інших країнах, три з яких були розташовані в Києві.
Основну частину людей, які перебували в концтаборах, нацисти визначали як «небажані елементи». Олег Ольжич, Ярослав Стецько... Тисячі українців опинилися за стінами нацистських фабрик смерті в Україні та поза її межами.
Трагедія Другої світової війни повторюється і сьогодні. З початком безжалісної російської агресії сотні наших військових перебувають у російському полоні в тяжких умовах. Вони повертаються виснажені й хворі, але незломлені. Сподіваємося, що всі українські полонені, які зараз перебувають у російських таборах, обов’язково повернуться до своїх рідних.
Пам’ятаємо страшні сторінки історії, аби подолати ворога, який загрожує не лише Україні, а й усьому цивілізованому світу, нашій безпеці та стабільності.