«Проблема колоніального статусу українських земель у складі російської імперії в "довгому XIX столітті"»: друга лекція в межах проєкту «Тиждень єднання»
Типова чи нетипова колонія, напівколонія або «не колонія»? Який статус мали українські землі в ХІХ столітті?
На це запитання відповів історик, доцент кафедри історії України історичного факультету Каразінського університету Денис Журавльов під час лекції «Проблема колоніального статусу українських земель у складі російської імперії в "довгому XIX столітті"».
Денис Журавльов став другим лектором у межах проєкту «Тиждень єднання». На лекції учасники дізналися про шляхи утворення колоній, економічні, соціальні та зовнішньополітичні цілі колоній для метрополій. Під час виступу лектор наводив низку прикладів колоніальної політики країн світу, становищ колоній у цьому розрізі.
Провідною темою стала проблематика колоніального статусу українських земель. Денис Журавльов запропонував думку про українські землі ХІХ століття як про частину heartland російської імперії. Відповідно до цього українські землі розглядалися як життєво необхідний регіон імперії. Імперія не планувала дбати про heartland, вона лише вбачала цей регіон як «назавжди у моїй власності». Й утрату такого регіону імперія відчувала значно болісніше, ніж втрату однієї з багатьох колоній.
Денис Журавльов завершив лекцію ключовою думкою: «Наше минуле не визначає нас наперед. Ми лиш маємо вивчати наш досвід, приймати його й аналізувати. А те, яким буде наш шлях далі, залежатиме лише від нас».