Круглий стіл «Інфраструктура як чинник модернізації Центрально-Східної Європи у “довгому ХІХ столітті”»
18 червня 2021 року на історичному факультеті Каразінського університету відбувся в онлайн-форматі міжнародний круглий стіл «Інфраструктура як чинник модернізації Центрально-Східної Європи у “довгому ХІХ столітті“».
Цей захід проведено в межах реалізації проєкту модуля Жана Моне «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія, сучасний стан та погляд у майбутнє» (611665-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE) спільно з Болгарською академією наук, Інститутом вивчення Центрально-Східної Європи в Києві, центром болгаристики і балканських досліджень імені М. Дринова Каразінського університету.
На круглому столі заслухано сім наукових доповідей представників освітніх і наукових установ України й Болгарії, серед яких — Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Інститут балканістики з Центром фракології Болгарської академії наук, Інститут історичних досліджень Болгарської академії наук, Інститут історії Національної академії наук України, Київський університет імені Бориса Грінченка, Бердянський державний педагогічний університет, комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, Харківська державна академія культури.
З вітальним словом виступили декан історичного факультету, доцент Сергій Литовченко, завідувач кафедри нової та новітньої історії, іноземний член Болгарської академії наук, професор Михайло Станчев і член-кореспондент Болгарської академії наук, професор Александр Костов.
Керівник Інституту вивчення Центрально-Східної Європи Геннадій Корольов презентував зазначену наукову установу, а координатор модуля Жана Моне «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія сучасний стан та погляд у майбутнє», доцент Дмитро Миколенко представив проміжні результати реалізації проєкту.
У своїй доповіді «У тіні двох європейських війн та одного національного повстання: будівництво залізничної лінії у болгарських землях (1869–1878 рр.)» доцент Інституту історичних досліджень Болгарської академії наук, лектор і консультант проєкту модуля Жана Моне «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія сучасний стан та погляд у майбутнє» Теодорічка Готовська-Генце дослідила чинники, що впливали на будівництво залізничної дороги в Болгарії упродовж 1869–1878 років, а також економічні та політичні наслідки розвитку цього інфраструктурного об’єкта для економічного розвитку болгарських земель в останній третині ХІХ століття.
Доцент Інституту історичних досліджень Інституту історичних досліджень Мілен Куманов і доктор Десіслава Костадінова розкрили вплив інфраструктури на розвиток економіки Болгарії у ХІХ столітті.
Крім цього, на круглому столі прозвучали доповіді, присвячені мостовому будівництву в Бердянському повіті Таврійської губернії у другій половині ХІХ століття, важливому чиннику розвитку інфраструктури в Україні — іноземним інвестиціям, — обставинам, що зумовили невдачу в реалізації трьох важливих інфраструктурних проєктів в Україні на початку ХХ століття та інші.
Диспутантами круглого столу виступили дослідник політичної історії України ХІХ століття, професор кафедри історії України історичного факультету університету Сергій Наумов, спеціаліст у сфері соціальної історії та історії релігії і церкви, доцент кафедри історії Східної Європи історичного факультету університету Павло Єремєєв.
Більш детально зі змістом доповідей і дискусії можна ознайомитися за посиланням.