Каразінський вражає: автор і редактор першого «Атласу зворотного боку Місяця», астроном Микола Барабашов

24 січня 2025 року

Каразінці за час існування університету в багатьох сферах були першими. На них рівнялися, ними надихалися, брали приклад. Адже їхні відкриття, наукова діяльність змінюють світ.

І однією з таких видатних особистостей був астроном Микола Барабашов, про якого відомо не лише в Україні, а й далеко за її межами.

Микола Павлович присвятив своє життя вивченню тіл Сонячної системи, був одним з основоположників по суті нової науки планетології та провадив вивчення Місяця і планет у період початку космічної ери людства. Вчений розумів, що саме Місяць і планети будуть тими небесними тілами, до яких насамперед полетить людина.За допомогою явища фотометрії вчений здійснив два важливих відкриття щодо Місяця. Зокрема, спостереження полярних шапок показали, що вони — двокомпонентні та частково складаються з водяної криги, яка залишається на своєму місці постійно, а частково — із замерзлої вуглекислоти, яка в літній період випаровується.

Астроному також вдалося побачити сезонну зміну яскравості темних ділянок на Марсі й він припустив, що за цим можуть стояти надзвичайно потужні пилові бурі. Обидва припущення згодом підтвердилися.Його ім’ям названо малу планету № 2883, на Марсі у північній півкулі є кратер Барабашов.

Крім цього, у 1930 році Миколу Барабашова призначили директором Астрономічної обсерваторії університету, у 1943–1945 роках був ректором Харківського університету.

Своїми працями Барабашов зробив внесок у розуміння небесних тіл, заклавши основу для майбутніх досліджень. Його наукова спадщина є свідченням жаги до пізнання та наполегливості — якостей, що вже не одне покоління панують у Каразінському університеті.

останні Новини

Архів новин
Корисні посилання