Фізики приготували наноструктуру для посилення збору світла

20 грудня 2024 року
Наука

Статтю співробітника кафедри комп’ютерної фізики навчально-наукового інституту комп’ютерної фізики та енергетики Олега Єрмакова у співпраці з німецькими (Інститут фотонних технологій імені Лєйбніца) й китайськими (Ханчжоуський інститут передових досліджень, Шанхайський інститут оптики та точної механіки) колегами опубліковано у престижному журналі Laser & Photonics Reviews, що входить до 5% найкращих журналів світу у галузі оптики й фізики конденсованого стану.

У роботі експериментально продемонстровано рекордно ефективний збір світла в оптоволокно за допомогою діелектричних асиметричних наноструктур, нанесених на торець оптоволокна методом 3D нанодруку. Дизайни цих наноструктур, що мають розріз трапеції, були отримані з застосуванням генетичного алгоритму. Наноструктура складається з чотирьох секторів, кожен з яких представляє собою різні дифракційні ґратки, що ефективно збирають світло з декількох діапазонів кутів падіння.

«Я називаю цю структуру “піца-ґраткою” за її візуальну спорідненість до італійської національної страви. Несподівано й контрінтуїтивно, але ефекти взаємодії між різними “шматочками”-ґратками можуть призвести до покращення захвату світла в оптоволокно. “Рецепт” кожного шматочка ретельно підбирався теоретиками, а потім “готувався” експериментаторами й технологами. Кінцевий результат нам дуже смакує, адже доводить перспективність застосування наноструктур для покращення функціональності оптоволоконних технологій, що нас оточують», — прокоментував Олег Єрмаков.

Пишаємося досягненням!

останні Новини

Архів новин
Корисні посилання