День народження відомого фізика, Нобелівського лауреата, професора Каразінського університету Льва Ландау: університет пам'ятає
22 січня 2025 року виповнюється 117 років від дня народження Льва Ландау — одного з найблискучіших фізиків XX століття, Нобелівського лауреата 1962 року, чиє ім’я вписане золотими літерами в історію фізики. Його шлях тісно пов’язаний з Харківським університетом, який сьогодні зветься на честь Василя Назаровича Каразіна.
Ландау вступив до Бакинського університету у віці всього 14 років. Уже тоді його талант вражав: він одночасно навчався на двох факультетах — фізико-математичному та хімічному. З 1929 року Ландау провів півтора року за кордоном в наукових центрах Данії, Англії та Швейцарії, де працював разом з провідними фізиками-теоретиками, зокрема з Нільсом Бором, якого відтоді вважав своїм єдиним вчителем.
Харків став для Льва Ландау не лише місцем формування як ученого, а й полем для його перших наукових звершень. У 1932 році Ландау очолював теоретичний відділ Українського фізико-технічного інституту (УФТІ), де він розвинув ідею про діамагнітний ефект у металах і зробив перші важливі кроки до створення легендарного «Курсу теоретичної фізики». У 1934 році здобув науковий ступінь доктора фізико-математичних наук без захисту дисертації, а наступного року — звання професора.
З 1935 року Дау (так його називали рідні та близькі друзі, колеги) завідував кафедрою загальної фізики Харківського університету. Предметом його праць стали квантова механіка фізика твердого тіла, теорія надтекучої рідини, фізика космічних променів, гідродинаміка, фізична кінетика, квантова теорія поля, фізика плазми тощо. Саме у Харкові Ландау розкрив свій унікальний дар до синтезу теорій, зміг поєднати глибокі математичні абстракції з конкретними фізичними явищами, розробив теорію фазових переходів другого роду, яка стала еталоном для наукового світу.
Лев Ландау був не лише видатним фізиком, але й людиною, яка змінювала уявлення про саме навчання. Його так званий теоретичний мінімум — суворий і водночас блискучий іспит для студентів — став легендою. Він вчив мислити, а не запам’ятовувати; шукати суть, а не формальність.
Сьогодні Каразінський університет з гордістю зберігає пам’ять про свого видатного випускника. У січні 2014 року було створено й названо на честь науковця навчальний центр «ЛандауЦентр» Каразінського університету для стимулювання й відродження інтересу до науки. Лев Давидович не лише прославив Україну і Харків у світовому масштабі, але й залишив після себе спадок, який досі надихає.