День народження фахівця в галузі фізики плазми, завідувача кафедри прикладної фізики та фізики плазми ННІ «Фізико-технічний факультет» Ігоря Гаркуші: університет вітає

12 травня 2023 року
Освіта

Сьогодні виповнюється 60 років видатному фахівцю в галузі фізики плазми Ігорю Євгенійовичу Гаркуші.

Ігор Гаркуша випускник кафедри фізики плазми фізико-технічного факультету (зараз навчально-науковий інститут «Фізико-технічний факультет») Харківського університету 1986 року, доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. 

Він є заступником генерального директора Національного наукового центру. З 2010 року викладає в університеті курс плазмодинаміки, з 2018 року — завідувач кафедри прикладної фізики та фізики плазми навчально-наукового інституту «Фізико-технічний факультет» університету. 

Його наукові праці стосуються проблем фізики плазми, керованого термоядерного синтезу, фізики твердого тіла, взаємодії плазми з поверхнею, діагностики плазми, плазмових технологій. Йому належать фундаментальні результати з фізики прискорювачів плазми, плазмодинаміки високих густин енергії, взаємодії потужних плазмових потоків із магнітними полями та з матеріалами термоядерних реакторів. 

У своїх роботах Ігор Гаркуша дослідив закономірності генерації та транспортування квазістаціонарних потоків плазми, механізми екранування поверхні в термоядерному реакторі за умов екстремальних корпускулярних та енергетичних навантажень, розвинув методи модифікації та легування поверхневих шарів матеріалів імпульсними потоками плазми та створення нових функціональних покриттів, технології низькотемпературної плазмової стерилізації.

Індекс Гірша в базі Scopus складає 24. Його роботи цитовані 1651 раз.

Багато зусиль спрямував Ігор Гаркуша для успішного залучення українських науковців і освітян до європейської програми «Горизонт–2020», зокрема набуття асоційованого членства в науково-освітній програмі Євратом. 

Він є головою української ланки в EUROfusion, у складі якої є три інститути Національної академії наук України та три провідні університети. Каразінський університет є унікальним прикладом залучення коштів ЄС для розвитку вищої освіти в Україні в галузі фізики керованого термоядерного синтезу в межах програми Євратом «Горизонт–2020» і, зокрема, робочого пакету «Освіта» європейського консорціуму EUROfusion. Участь в освітній програмі Євратом буде подовжено і в наступній рамковій програмі «Горизонт Європа» (20212027).

Вітаємо зі святом, зичимо Ігорю Євгенійовичу міцного здоров'я, натхнення та подальших творчих успіхів!

останні Новини

Архів новин
Корисні посилання