140-річчя українського жіночого руху: освіта як рушій змін
140 років тому в Україні почали розгортатися події, які змінили суспільство назавжди — зародження жіночого руху. Це був час, коли сміливі українки кинули виклик стереотипам і почали боротися за рівність, доступ до освіти, право голосу та самореалізації.
Каразінський університет став одним з осередків, що підтримував ці зміни. Засновник університету Василь Каразін ще в 1842 році обґрунтував важливість здобуття освіти дівчатами, які були кріпосними селянками. Проте це право вони отримали вже після смерті діяча.
У лютому 1861 року домашня вчителька Людмила Ожигіна написала прохання куратору Харківського навчального округу, де просила дати їй дозвіл слухати медичні лекції з метою отримання лікарського звання. Куратор і Рада університету підтримали це прагнення, але уряд не погодився з ними. Таким чином, Каразінський університет у той час ініціював обговорення проблем жіночої вищої освіти.
Випускниця Каразінського університету, педагог і просвітниця Христина Алчевська заснувала в Харкові жіночу недільну школу, якою керувала у 1862–1919 роках. Вона була віцепрезидентом Міжнародної ліги просвіти.
Випускник і професор Каразінського університету Василь Данилевський, який очолював університетську кафедру нормальної фізіології, у 1910 році як член Харківського медичного товариства взяв активну участь у створенні в Харкові Жіночого медичного інституту і був обраний його першим директором.
Історик та етнограф Олександра Єфименко стала першою жінкою, яка здобула звання Почесного доктора. Це рішення Вчена рада університету ухвалила у 1910 році.
Відкриття дверей для жінок до вищої освіти стало історичним кроком, який допоміг багатьом українкам долучитися до науки, культури, суспільно-політичного життя. Освіта в університеті була і залишається важливим інструментом у боротьбі за права жінок, за їхній голос і можливості.
Жіночий рух, що зароджувався в різних куточках України, довів: сила змін починається з кожної жінки, яка вірить у власні можливості. Сьогодні, відзначаючи 140-річчя цього руху, ми згадуємо тих, хто пройшов цей непростий шлях, і тих, хто продовжує його сьогодні.
Разом ми будуємо майбутнє, в якому знання і свобода належать кожному.