115 років від дня народження відомого фізика, працівника університету, Нобелівського лауреата Льва Ландау: університет відзначає
Лев Давидович Ландау, фізик-теоретик, академік, лауреат Нобелівської премії з фізики, — легендарна постать серед науковців.
Народився Лев Ландау 22 січня 1908 року в Баку в родині відомого інженера-нафтовика. У 14 років Лев закінчив школу та вступив до Бакинського університету, де навчався одночасно на фізико-математичному й хімічному факультетах. Потім вступив до аспірантури, навчався в Німеччині та Данії у Нільса Бора, в Англії та Швейцарії.
Науковий шлях Дау (так його називали рідні та близькі друзі, колеги) тісно пов’язаний з історією харківської фізики. У 1931 році він переїжджає до Харкова та стає керівником теоретичного відділу Українського фізико-технічного інституту. Одночасно науковець очолює кафедри загальної фізики Харківського університету та Харківського інженерно-механічного інституту.
У 1934 році отримав науковий ступінь доктора фізико-математичних наук без захисту дисертації, а наступного року — звання професора.
Ландау зробив значний внесок у квантову теорію, в дослідження природи та взаємодії елементарних частинок, зробив низку відкриттів. Зокрема, йому належить першість у розкритті природи діамагнетизму металів. Він є одним із засновників теорії надпровідності. Лев Давидович написав «Курс теоретичної фізики» у співавторстві з Євгеном Лівшицем.
У 1962 році він отримав Нобелівську премію за дослідження з теорії конденсованих середовищ і рідкого гелію. Курс теоретичної фізики, співавтором якого був науковець, переклали багатьма мовами світу.
Помер Лев Ландау 1 квітня 1968 року. Його наукова спадщина вражає, а талант і широта інтересів захоплює. Він отримав безліч нагород, був обраний членом Данської королівської академії наук, Нідерландської королівської академії наук, Лондонського королівського товариства та інших.
У січні 2014 року було створено навчальний центр «ЛандауЦентр» Каразінського університету для стимулювання та відродження втраченого інтересу до науки та названо імʼям науковця.