110 років від дня народження Володимира Хоткевича
Сьогодні виповнюється 110 років від дня народження видатного науковця у галузі фізики низьких температур, доктора фізико-математичних наук, професора, декана фізико-математичного (1959–1962 роки) та фізичного (1962–1963 роки) факультетів, проректора з наукової роботи (1963–1966 роки) та ректора Каразінського університету 1966–1975 років Володимира Хоткевича.
Володимир Хоткевич народився 11 квітня 1913 року в Києві. Його батько, Гнат Хоткевич, був письменником, композитором, етнографом та істориком, а мати, Катерина Гриневич, займалася письменницькою та громадською діяльністю.
У 1930 році майбутній науковець після закінчення профшколи вступив на фізико-механічний факультет Харківського механіко-машинобудівного інституту, який закінчив з відзнакою й отримав диплом інженера-дослідника у галузі фізики. Під час навчання почав працювати у кріогенній лабораторії Українського фізико-технічного інституту, де науковим керівником Володимира Хоткевича був талановитий фізик-експериментатор Лев Шубников.
Багато досліджень Володимира Хоткевича були присвячені вивченню механічних, електронних і теплових властивостей металевих систем з різними видами мікродефектів кристалічної ґратки при низьких температурах. За його участі вперше були виконані рентгеноструктурні дослідження металів, продеформованих за низької температури, вивчено поглинання енергії у ході низькотемпературної деформації металів, встановлено значне збільшення критичної температури надпровідного переходу в надпровідниках, продеформованих у рідкому гелії, експериментально спостережено статичний скін-ефект і розроблено низку нових методів досліджень.
Володимир Хоткевич став автором і співавтором близько 200 наукових праць, він створив школу з фізики низьких температур у Каразінському університеті. Під його керівництвом було захищено 13 кандидатських дисертацій, а деякі з його учнів стали докторами наук.
За роки роботи на фізико-математичному та фізичному факультетах Володимир Хоткевич зробив значний внесок у їхній розвиток. За його безпосередньої участі відбулося становлення кафедри експериментальної фізики, кафедри фізики низьких температур, кафедри вищої математики та кафедри фізики кристалів. У 1970/1971 навчальному році на фізичному факультеті розпочався роздільний набір на науково-виробниче та науково-педагогічне відділення.
За його ініціативи було організовано Проблемну наукову лабораторію фізики низьких температур, Лабораторію методики викладання фізики, Кріогенну зріджувальну станцію, яка здійснювала спочатку виробництво рідкого азоту, а згодом — рідкого гелію, продовжували успішно працювати механічна та склодувна майстерні. У короткий термін було створено сучасний спеціальний практикум з фізики низьких температур, проводилася модернізація загальних фізичних практикумів.
За роки ректорства Володимира Хоткевича в університеті відкрито низку нових наукових і науково-методичних підрозділів, закінчено будівництво унікального граківського радіотелескопа, суттєво оновлено базу обчислювального центру, проведено реконструкцію музею природи, відкрито музей історії університету.
Розпочалася підготовка спеціалістів за новими спеціалізаціями: математична та прикладна лінгвістика, прикладна математика, космічна радіофізика, біофізика, біохімія, хімічна метрологія, психологія. Успішно розвивалася матеріально-технічна база університету: введено в експлуатацію навчальний корпус фізико-технічного факультету, збудовано три студентські гуртожитки та один житловий будинок для викладачів, облаштовано спортивну базу в Фігуровці та біостанцію в Гайдарах.