104 роки від дня народження Олени Убийвовк: університет відзначає
Олена Убийвовк була однією з одинадцятьох вихованців університету, яких відзначили високим званням Героя за подвиги, здійснені в роки Другої світової війни.
Олена Костянтинівна Убийвовк народилася 22 листопада 1918-го року в Полтаві у сім’ї лікаря. Рідні та друзі дівчини лагідно називали її Ляля. У 1941-му році Олена закінчила навчання на астрономічному відділенні фізико-математичного факультету Харківського університету та повернулася до Полтави, де її застав початок Другої світової війни.
Після окупації міста німецькими військами Ляля не хотіла підкорятися загарбникам, тому разом з однодумцями створила підпільну організацію «Нескорена полтавчанка». Спочатку до складу групи, діяльність якої була спрямована на боротьбу з фашистськими загарбниками, входили п’ятеро зовсім молодих хлопців і сама Ляля. Пізніше чисельність групи зросла до 20 осіб, їхні дії вже стали розповсюджуватися не лише на території міста.
Відважна молодь вела антифашистську діяльність і закликала жителів Полтави до боротьби. З кінця 1941-го до травня 1942-го року організація провела багато успішних операцій, зокрема знеструмлювала місто, перешкоджала роботі заводу «Метал», де ворожі війська ремонтували танки, постачала одяг і харчі військовополоненим. Їм навіть вдалося допомогти 18 особам звільнитися з полону.
Довгий час німецькі загарбники не могли знешкодити групу молодих патріотів. 6 травня 1942-го року ворогу вдалося заарештувати активістів підпільної організації. Лялю Убийвовк катували та допитували 26 разів, але вона мужньо трималася й не виказала своїх товаришів.
26 травня 1942-го року після жорстоких катувань за жагу до справедливості та перемоги її розстріляли. У 1965-му році Олені Костянтинівні Убийвовк надано звання Героя «за мужність і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими окупантами» посмертно.
На честь нескореної вихованки університету Лялі Убийвовк названо одну з вулиць Харкова.
Через повномасштабне вторгнення росії сьогодні українцям знову доводиться переживати жахи окупації. Так само, як і в часи Другої світової війни, вони не хочуть підкорятися загарбникам, чинять героїчний спротив і навіть ризикують своїми життями.
Це доводить, що Україну неможливо поневолити. Ми знаємо, що таке свобода, та платимо занадто високу ціну за це, але забрати її нікому не вдасться.