Соціальні ефекти та виклики дистанційного навчання у вищій школі України: від COVID-19 до війни

АНОТАЦІЯ

Проєкт орієнтований на фундаментальне дослідження процесів трансформації вищої освіти України під впливом COVID-19 та повномасштабного військового протистояння (на прикладі практик дистанційного навчання). Теоретико-методологічну базу дослідження складає комбінація постструктуралізму, критичної соціології та критичної педагогіки, що передбачає використання концептів індивідуалізації / атомізацію суспільства, відчуження, уречевлення соціальних відносин, коммодифікації, фетишизації навчального процесу тощо та виходом на проблематику соціальної нерівності (класової, гендерної, регіональної, інформаційної тощо). В проекті планується комплексе емпіричне дослідження (кабінетний етап, якісний етап (інтерв’ю з викладачами та ФГІ зі студентами) та кількісне опитування). В результаті узагальнення результатів досліджень інших вчених та авторського дослідження буде запропонована теоретична схема, що дозволить адаптувати загальносоціологічні теорії до українського контексту та нових реалій.

ОПИС ПОТОЧНИХ ДОСЯГНЕНЬ (ДОРОБОК, НАПРАЦЮВАНЬ), ЯКЩО ТАКІ ВЖЕ Є ЗА ВІДПОВІДНОЮ ТЕМАТИКОЮ (з публікаціями, якщо такі є)</>

Для розкриття зазначеної проблематики з вказаних теоретичних ракурсів заплановане проведення комплексного емпіричного соціологічного дослідження з комбінованим використанням кількісних та якісних методів.

  1. На першому етапі планується реалізація кабінетного дослідження (робота з відкритими джерелами, вторинний аналіз результатів інших досліджень тощо), що дозволить окреслити основні проєкції ситуації в теоретичному вимірі та сформулювати робочі гіпотези.
  2. Другий етап планується проводити з використанням якісних методів дослідження – глибинними та експертними інтерв’ю з викладачами ЗВО України та фокусованими груповими інтерв’ю зі студентами. Це дозволить окреслити і схарактеризувати актуальний зв’язок практик дистанційного навчання із зазначеними вище соціальними процесами. Крім того, якісний етап дослідження дозволить максимально влучно та коректно розробити інструментарій для наступного, кількісного етапу.
  3. Третій етап – кількісний, на якому заплановане проведення онлайн-анкетування студентів для визначення структурних зв’язків між практиками дистанційного навчання та зазначеними вище соціальними процесами, перевірити сформульовані гіпотези за допомогою статистичних вимірів (кореляційний, факторний, кластерний аналіз та інші).

 5. ІНФОРМАЦІЯ ПРО МІЖНАРОДНІ ПРОЄКТИ, ЯКЩО БУЛИ (ЗАКРИТІ/ПОТОЧНІ) ТА В РАМКАХ ЯКИХ ПРОВОДИЛИСЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Дослідження проводиться в межах гранту «Кембридж – НФДУ 2022. Індивідуальні гранти на проведення досліджень (розробок) для українських вчених (за підтримки Кембриджського університету, Велика Британія)». Терміни дослідження: листопад 2023 – листопад 2024 р.

Cambridge – NRFU 2022. Individual grants for research (development) for Ukrainian researchers (with the support of University of Cambridge, UK). Project timeframe: November 2023 – November 2024.

6. ФОТО, ІЛЮСТРАЦІЇ, ГРАФІКИ ТОЩО (ДЛЯ БІЛЬШ ПРИВАБЛИВОГО ОФОРМЛЕННЯ ВІЗИТІВКИ)

КОНТАКТНІ ОСОБИ

Дмитро Бойко, завідувач кафедри політичної соціології соціологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

d.m.boiko@karazin.ua

ORCID: 0000-0003-3425-8555.

scopus.com

Корисні посилання