Реабілітація військових та цивільних (протезування)
Актуальність проблеми протезування та розробки нових стратегій комплексної психофізично-соціальної реадаптації цивільних та військових, постраждалих внаслідок бойових дій, ставить перед Каразінським університетом чіткі завдання щодо найскорішого створення освітньо-наукової та клініко-практичної бази для забезпечення потреб цілого регіону країни.
Каразінським університетом розробляється масштабний проєкт щодо створення Центру протезування та фізичної реабілітації. Розроблено концепцію створення міждисциплінарного Центру із залученням фахівців декількох факультетів Університету (медичного, психологічного, фізичного, біологічного, хімічного та інших) для втілення ідеї кросплатформенного освітньо-професійного, науково-дослідного та клініко-практичного простору з врахуванням досвіду провідних систем охорони здоров’я світу.
В межах роботи Центру планується створення освітнього кластера, який забезпечуватиме підготовку фахівців в межах магістерських програм за спеціальностями 222 Медицина та 225 Фізична та реабілітаційна медицина і в межах функціонування системи безперервного професійного розвитку та підвищення кваліфікації лікарів.
Науково-дослідний кластер консолідує зусилля науковців декількох галузей науки з метою створення мультифокальної цілісної системи протезування та реабілітації. Планується розробка інноваційних підходів до моделювання культі, ранніх та пізніх етапів виготовлення частин протезів та тлі фізично-реабілітаційних заходів та функціонування служби психологічної підтримки. Особливістю науково-дослідних ініціатив Центру буде залучення фахівців фізичного, біологічного та хімічного факультетів. Так, вже на сьогодні науковцями Каразінського університету під керівництвом проф. Зимана З. З. на кафедрі фізики твердого тіла синтезовано унікальні українські кальцій-фосфатні матеріали, які за складом, морфологією та структурою близькі до мінеральної складової твердої тканини хребетних – іоно-заміщеного нестехіометричного фосфату кальцію на основі гідроксиапатиту (ГА). Запропоновано нову модель кристалізації ГА з аморфного фосфату кальцію під час осадження з розчинів. Вивчено природу та характер структурних змін у нанопорошках ГА при відпалі. Виявлено новий ефект активації спікання нанопресовок ГА, зумовлений впливом домішок.
Ґрунтуючись на результатах наукових досліджень фізичних процесів при синтезі та відпалі фосфатів кальцію, створено керамічні біоматеріали з функціональними характеристиками, які близькі до таких у природної кістки людини. Матеріали, які виявили відмінні біосумісність і біоактивність у дослідах на тваринах, упроваджено клінічно; зроблено понад 450 успішних ортопедичних операцій (Інститут патології хребта та суглобів імені проф. М.І. Сітенка НАМН України). Післяопераційні дослідження показали, що створені біоматеріали є високоефективними штучними замінниками та заповнювачами дефектів кісток і придатні для широкого клінічного застосування. Перевагами розроблених матеріалів є низька собівартість, біоактивність (висока інтеграція з кістками), висока швидкість відновлення (післяопераційний період: 6–12 місяців).
Наразі ведуться подальші дослідження перспективних кальцій-фосфатних біоматеріалів. Кальцій-фосфатні наноматеріали є перспективними для отримання кераміки з покращеними властивостями та транспортом ліків. Функціональні градієнтні матеріали, в яких вміст домішок або фазовий склад поступово змінюється від поверхні в глибину, мають низку переваг перед традиційними біоматеріалами.
Розроблені та проходять випробовування на тваринах декілька видів кісткових цементів — пастоподібних кальцій-фосфатних мас, що схоплюються за оптимальний час. Голкоподібні кристали гідроксиапатиту застосовані як зміцнювачі кераміки та цементів. Апробується їхнє застосовування для заповнення кісткових дефектів складної форми з мінімальним хірургічним втручанням, зокрема отриманих в результаті вогнепальних поранень.
Успішність вищезазначених здобутків пов'язана зі співпрацею з провідним європейським Центром з проблем біоматеріалів (Center for Nanointegration Duisburg-Essen (CeNIDE)) при кафедрі неорганічної хімії в Університеті Дуйсбург-Ессен (Німеччина). Центр, окрім кафедри, очолює проф. М. Еппле, який до того ж входить у Раду управління Німецько-українського академічного товариства.
Відповідальна особа
Марія Сергіївна Бринза
Електронна пошта: m.brynza@karazin.ua