Дослідження туберкульозу та інфекцій, спричинених нетуберкульозними мікобактеріями (NTM)

 

В останні роки боротьба з туберкульозом ускладнюється зростанням і розповсюдженням мультирезистентного туберкульозу та туберкульозу з розширеною резистентністю (MDR— XDR TB).

Швидка діагностика та відповідне лікування М / XDR-TB є важливими для запобігання значній захворюваності, смертності та подальшій передачі захворювання. Для лікування неускладненого MDR TB, Світова організація охорони здоров'я (ВООЗ) нещодавно затвердила 6-9-місячну схему лікування, замінивши тим самим звичайні 18-24-місячні схеми. FQ є ключовими компонентами нового 6-9-місячного режиму, що містить бедаквілін, і тому необхідно виключити резистентність до цих сполук перед лікуванням пацієнтів із більш коротким режимом.

Лікування туберкульозу зазвичай передбачає прийом антибіотиків від шести місяців до кількох років залежно від лікарської стійкості штаму, і його моніторинг важливий протягом цього періоду часу, щоб запобігти неефективності лікування. Охорона здоров’я в Україні три роки тому почала активно переходити від стаціонарного лікування до амбулаторного. Через це зменшилася кількість лікарень, де хворі на туберкульоз можуть пройти спеціалізовану діагностику та подальше лікування. Це означає, що або пацієнти повинні їхати до спеціалізованих лабораторій/медичних центрів для моніторингу, або що зразки, взяті у пацієнтів, надсилаються в ті самі місця для моніторингу лікування. Крім того, українці надзвичайно мобільні, і значна частина населення зараз є переміщеними всередині країни та за кордоном.

Одне із завдань наукової діяльності співробітників Каразінської Школи фтизіатрії і пульмонології - розробити та імплементувати у практичну діяльність новітні технології діагностики, лікування та його моніторингу ефективності мікобактеріальних інфекцій, спричинених мікобактеріями туберкульозу (M.tuberculosis, M.bovis, M.africanum та їх різновидами) та нетуберкульозними мікобактеріями (MAC – M.avium complex, M.intracellulare, M.malmoensae, M.abscessus, M.chimerae та інше).

Можливість домашнього тестування для моніторингу лікування дозволить пацієнтам вести нормальний спосіб життя та зберегти роботу під час лікування.

З іншого боку, інфекції, спричинені нетуберкульозними мікобактеріями (NTM) – взагалі новий напрямок в Україні, який потребує залучення міждисциплінарних команд спеціалістів (пульмонологів, фтизіатрів, інфекціоністів, бактеріологів - молекулярних генетиків і т.д.)

Науковці активно співпрацюють з протитуберкульозною службою Харківської області, є членами Європейського Респіраторного Товариства (ERS), TBNET (спілка спеціалістів з вивчення туберкульозу та не туберкульозних мікобактерій), Європейського Товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (ESCMID), відвідують та мають доповіді на щорічних конгресах та конференціях.

Відповідальна особа

Ольга Сергіївна Константиновська
Телефон: +380 (50) 924-40-76
Електронна пошта: o.konstantynovska@karazin.ua

Корисні посилання