Антибіотикорезистентність

Корпорація «Дослідження та розвиток» (RAND) підрахувала у своєму дослідженні, що «нездатність боротися зі стійкістю до протимікробних препаратів (AMR) означатиме, що до 2050 року населення світу буде на 11-444 мільйони менше, ніж було б за відсутності AMR». Незважаючи на те, що ми живемо в епоху нових технологій у біомедичних дослідженнях, багато невиліковних інфекційних захворювань вважаються основними причинами смерті людей у всьому світі. Збільшене використання антибіотиків людьми та тваринництвом є двома основними причинами появи резистентних бактерій у лікарнях, людських громадах, а також на тваринницьких фермах.

Проблема стійкості до антибіотиків є складною та багатогранною, і для її вирішення потрібні скоординовані зусилля медичних працівників, політиків та громадськості. Стратегії боротьби зі стійкістю до антибіотиків включають належне використання антибіотиків, розробку нових антибіотиків і альтернативних методів лікування, а також здійснення профілактики та інфекційного контролю. ВООЗ оголосила антибіотикорезистентність однією з головних загроз для людства.

Широко застосовувані антибактеріальні засоби значною мірою пригнічують імунні механізми захисту макроорганізму, стимулюють активацію механізмів адаптації мікроорганізмів і, як наслідок, появу полірезистентних нозокоміальних штамів. Набута лікарська стійкість клінічних штамів мікроорганізмів зумовлена, з одного боку, отриманням нової генетичної інформації або зміною рівня експресії власних генів, а з іншого боку, це пов’язано з утворенням біоплівок.

Військовий конфлікт, що триває в Україні, відіграє значну роль у підвищенні рівня інфекційних захворювань, внутрішньолікарняних інфекцій, розвитку сепсису тощо. Зокрема гнійно-септичні ускладнення вогнепальних та мінно-вибухових поранень розвиваються у 50–75 % випадків і потребують тривалої багатоетапної антибактеріальної терапії. При цьому провідними причинами загибелі є інфекційні ускладнення з розвитком сепсису (28,9 %) та поліорганна недостатність (37,5 %).

В умовах активних бойових дій в Україні дані щодо призначення та раціональної антибіотикотерапії відсутні.

Визначення зв'язку між використанням антибіотиків і резистентністю може допомогти розробити відповідні програми управління, що сприятимуть належному використанню антибіотиків.

Вкрай важливою є постійна робота в галузі досліджень щодо розробки ефективних альтернативних методик впливу на антибіотикорезистентні штами бактерій з використанням фізичних методів (світлодіодне випромінювання, ультразвук, вплив магнітного поля тощо) та органічних сполук рослинного походження (дііндолілметан (DIM)) та ін.

Збалансований підхід, що об'єднує в собі ефективне використання антибіотиків, превентивні заходи та розвиток нових лікувальних стратегій, є важливим для подолання проблеми антибіотикорезистентності.

Відповідальна особа

Світлана Геннадіївна Маланчук
Телефон: +380 (50) 953-95-00
Електронна пошта: s.malanchuk@karazin.ua

 

Корисні посилання