«Рух на Захід»: українські вчені в умовах вимушеної міграції (2014-2022)

Проєкт присвячений вимушеній міграції вчених із території проведення воєнних дій в Україні. Перша хвиля міграції розпочалася у 2014 році з території Донбасу та мала характер внутрішньої міграції, пов'язаної з переміщенням навчальних закладів та частини їхнього науково-викладацького персоналу на територію Центральної та Західної України. Друга хвиля почалася після 24 лютого 2022 року і переросла у міграцію до країн Європи.

Метою проєкту є, з одного боку, вивчення зміни стратегій виживання, побудови кар'єри в екстремальних умовах, ступеня солідарності та співпраці всередині наукової спільноти. З іншого боку, нас цікавитимуть мотиви та ступінь залучення представників приймаючих сторін щодо вимушених мігрантів.

Автори проєкту планують дослідити динаміку цих явищ протягом усього періоду вимушеної міграції, що передбачає аналіз «очікувань» і «перших зіткнень» з реальністю. Надалі цей проєкт може стати основою для дослідження довгострокових процесів зміни конфігурації європейської наукової спільноти, наукового клімату, ступеня інтеграції у світову наукову спільноту українських вчених після завершення воєнного конфлікту.

Методика проєкту передбачає збір та аналіз усноісторичних інтерв'ю з представниками вищих навчальних закладів України. Ця робота проводитиметься у два етапи. Перший етап передбачає вивчення «очікувань та процесу адаптації», а другий буде зосереджений на аналізі обраних українськими вченими стратегій поведінки (повернення на батьківщину, ізоляція, інтеграція до культурного, наукового, соціального простору країн, що приймають, подальша еміграція) в історичній перспективі. Особлива увага приділятиметься вченим Донбасу, досвід яких дозволить побачити динаміку відповідних процесів. Водночас інтерв'ю з вченими з інших регіонів України розширять можливості для їхнього порівняльного аналізу. Крім того, у межах проєкту буде зібрано інтерв'ю у представників наукової спільноти європейських країн, які безпосередньо беруть участь в акомодації мігрантів з академічного середовища, тим самим сприяючи збереженню наукового потенціалу українських вчених.

Проєкт реалізується завдяки підтримці Інституту історії науки імені Макса Планка

Відповідальні особи

Вікторія Юріївна Іващенко
кандидат історичних наук, доцент кафедри історіографії, джерелознавства та археології
https://www.mpiwg-berlin.mpg.de/users/vivashchenko
https://history.karazin.ua/pro-fakultet/Vikladachi/IvaschenkoViktoriyaYuriivna.html 
Електронна пошта: ivashchenko@karazin.ua
ORCID
Юлія Анатоліївна Кісельова
https://www.mpiwg-berlin.mpg.de/users/ykiselova
http://historiography.karazin.ua/~kiseleva 
Електронна пошта:
yu.a.kiselyova@karazin.ua 
ORCID

Корисні посилання