Розробка експрес-індикатора токсичності води
В основу роботи експрес-індикатора токсичності покладено модифікацію методики біотестування на Daphnia magna Straus.
Наявність або відсутність токсичності води визначають за показником виживаності дафній. Критерієм токсичності є загибель 50% і більше дафній у дослідній воді в порівнянні з контролем при тривалості біотестування до 48 год.
ЕІТ – портативний пристрій, в якому розміщено один штатив, що містить 12 індикаційних посудин, шток, ліхтарик, лупу, оксиметр, рН-метр, TDS-метр та запасні комплектувальні елементи.
Біотести доступні і дешеві (при використанні спеціально опрацьованих для практичних потреб модифікацій), не вимагають спеціальної підготовки виконавців і легко можуть бути засвоєні в практичних лабораторіях. Процедуру біотестування здійснюють без будь-якого спеціального коштовного обладнання і реактивів.
Результати біотестування можуть служити сигнальною інформацією про небезпеку стічних вод для водних біоценозів, яка використовується разом з даними щодо їх компонентного складу, забезпечуючи таким чином зворотний зв’язок між суб’єктом та об’єктом забруднення.
Метою модернізації та впровадження у практичну діяльність ЕІТ є забезпечення навчального процесу новітніми приладами власної розробки з можливістю подальшого впровадження розробки у виробництво для отримання економічної вигоди (ефекту) Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна.
У навчальних закладах ЕІТ може використовуватися при проведенні практик студентів або школярів.
Модернізований експрес-індикатор токсичності води (ЕІТ) може використовуватися у польових умовах задля:
- виявлення найбільш екологічно небезпечних джерел забруднення водних об'єктів токсичними речовинами;
- виявлення надзвичайних ситуацій на водних об'єктах, обумовлених залповими або аварійними скидами токсичних речовин;
- спостереження за зміною в часі рівнів токсичності екологічно небезпечних зворотних вод при їх скиданні у водний об'єкт;
- визначення рівня забрудненості води водних об’єктів токсичними речовинами;
- спорядження підрозділів МНС та Збройних сил України модернізованими ЕІТ, для встановлення можливого токсикогенного забруднення поверхневих та підземних вод.
Модернізація експрес-індикатора токсичності дозволить:
- здійснювати еколого-токсикологічних досліджень природних об’єктів (поверхневих, підземних, питних вод) та джерел їх забруднення екологічно небезпечними токсичними речовинами (зворотних, зливових, скидних, шахтних вод, побутових і промислових відходів та ін.) із залученням студентів інституту до активної дослідницької діяльності;
- проведення навчальних, виробничих практик та практичних занять, в межах яких студентами виконуються лабораторні експериментальні роботи – токсикологічні аналізи зразків проб, відібраних в процесі дослідження відповідних природних і антропогенних об’єктів з метою набуття вмінь і навичок для підготовки на високому рівні кваліфікаційних робіт та наукових праць;
- здійснення спеціалістами лабораторії наукового керівництва підготовки студентами кваліфікаційних проєктів, надання їм методичної і практичної допомоги шляхом організації проведення на базі лабораторії експериментальних робіт з визначення токсичних, генотоксичних і фітотоксичних властивостей відповідних об’єктів досліджень;
- виконання дослідницьких робіт, господарських договорів та інших замовлень, які не заборонено чинним законодавством України, надання різним установам та фізичним особам платних послуг на всі види робіт згідно з галуззю атестації лабораторії.
Відповідальна особа
Ганна Валеріївна Тітенко
директор навчально-наукового інституту екології
кандидат географічних наук, доцент
Електронна пошта: titenko@karazin.ua