Диджиталізація колекцій Гербарію Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна
Гербарій Харківського національного університету (CWU) один з найстаріших та найбільших гербаріїв України. Його колекція налічує понад 300 тис. одиниць зберігання, серед яких є і типові зразки – ті зразки, за якими вперше були описані нові для науки види. Гербарій CWU внесений до Міжнародного реєстру гербаріїв світу Index Herbariorum (New York) і з 2009 р. є об’єктом, що становить Національне надбання України.
У 2022 р. науковцями кафедри ботаніки та екології рослин біологічного факультету було отримано грант на оцифровку та публікацію історичної частини гербарію Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Проєкт здійснювали в межах програми “BioDATA” за фінансової підтримки GBIF Secretariat, GBIF Norway, UiO Natural History Museum (Осло, Норвегія).
Станом на 2023 р. оцифровано близько 700 зразків з історічної частини Гербарію CWU. Повністю диджиталізовано колецію “Exsiccatae Hepaticae Europaea” німецького ботаніка Ґотлоба Л. Рабенгорста (Gottlob L. Rabenhorst), що датується серединою 19 ст. Наш університет одна з трьох установ у світі, яка має повне зібрання ексикатів печіночних мохів проф. Ґ.Л. Рабенгорста. Наразі ця колекція доступна у Міжнародній базі даних з біорізноманіття (GBIF). Опублікована база даних містить інформацію з гербарних етикеток і скани зразків у високій якості.
Високоякісні зображення типових зразків Гербарію CWU доступні у Міжнародній базі JSTOR. Робота над оцифровкою Гербарію CWU продовжується.
Контактна інформація:
- Гамуля Юрій Гарійович, к.б.н., доцент, куратор гербарію:
E-mail: y.gamulya@karazin.ua
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-9596-3894
ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Yuriy-Gamulya
- Бондаренко Георгій Михайлович, викладач:
E-mail: h.m.bondarenko@karazin.ua
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-9936-3482
ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Heorhii-Bondarenko