Студентський хор

Виступ хору на Alma mater 2024
Фото: Вікторія Якименко, Юлія Гайденко

Заснування хору

Історія хорового мистецтва в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна почалася у 1854 році, коли за сприяння єпископа Інокентія Борисова в університеті відкрили клас церковного співу. Це стало основою для створення постійного хору при університетському соборі, який існував до початку XX століття.

У 1934 році на базі університету заснували музично-літературно-художню студію, центральною частиною якої став хоровий клас із 90 учасниками під керівництвом видатного хормейстера Олександра Перунова. Згодом, у 1946 році, в університеті з'явився жіночий хор, а в 1967 році студентський колектив здобув перше місце на фестивалі самодіяльного мистецтва.

Відновлення діяльності

Новий етап розвитку університетського хорового мистецтва розпочався у 2004 році. Напередодні 200-річчя університету було відроджено студентський хор, який отримав назву "Ad Libitum", що означає «за бажанням». Ця назва ідеально відображає головний принцип існування колективу: учасники долучаються до хору виключно за власним бажанням і натхненням. Художнім керівником і диригентом став Андрій Іванович Сиротенко.

Виступ хору на Урочистостях, присвячених випуску магістрів 2017 рік.
Фото: Михайло Проценко.

Хор "Ad Libitum" став невіддільною частиною культурного життя університету та Харкова. Репертуар колективу охоплює класичні, духовні, народні та сучасні твори, а основна частина виконання — акапельна. Виступи іноді супроводжують різноманітні музичні інструменти, що додає особливого колориту.

Участь у конкурсах і фестивалях

До повномасштабного вторгнення хор неодноразово виступав на сценах Харкова, зокрема в Органному залі та Палаці студентів ХПІ. Колектив також організовував фестиваль «Каразінські хорові зустрічі» зі студентськими хорами інших закладів вищої освіти міста, таких як Медичний університет, ХПІ та Юридична академія. Діяльність хору виходила за межі Харкова — участь у Всеукраїнських фестивалях дозволяла жителям Дніпра, Полтави, Одеси та інших міст насолоджуватися співом хору. У 2008 році хор брав участь у XXVII Міжнародному фестивалі церковної музики «Хайнувка–2008» у Польщі.

Хор "Ad Libitum" бере участь у заході зі встановлення рекорду з масового виконання духовного гімну «Молитва за Україну».
Джерело: www.city.kharkiv.ua

За роки свого існування "Ad Libitum" здобув численні нагороди. Серед них:

  • Гран-прі XX ювілейного Міжнародного фестивалю-конкурсу хорового мистецтва «Південна Пальміра» в Одесі (2013 р.);
  • Лауреатство на міському конкурсі «Студентська весна–2006»;
  • Перемоги на Всеукраїнському фестивалі духовної музики «Від Різдва до Різдва» (Дніпро, 2007, 2009, 2013 рр.);
  • Перемога на Міжнародному хоровому фестивалі «Співоча феєрія» (2012, 2013 рр.).
  • Особливим досягненням хору стало його долучення у 2018 році до встановлення рекорду з масового виконання духовного гімну «Молитва за Україну». Цей твір залишається постійною частиною репертуару колективу.
  • У 2020 році до Дня Соборності України учасники хору виступили в аеропорту «Харків», виконавши українські пісні та гімн студентів "Gaudeamus".
  • У жовтні 2023 року хор відкрив урочистий випуск школярів у межах проєкту "Karazin Weekends Legacy".
  • Разом з іншими хоровими колективами хор "Ad Libitum" брав участь у концертах класичної музики у Харкові у 2023-2024 роках.
  • У 2024 році хор брав участь у благодійному концерті до 370-ї річниці заснування Харкова, де спільними зусиллями вдалось зібрати понад 30 тисяч гривень, що були передані на збір батальйону ударних БпАК «Ахіллес» 92-ї ОШБр ім. кошового отамана Івана Сірка.
Виступ хору університету в аеропорту з нагоди ювілею навчального закладу 20.01.2020.
Фото: Вікторія Якименко

Сьогодні хор "Ad Libitum" продовжує розвиватися. Оскільки багато студентів навчаються дистанційно, до хору долучились аспіранти, викладачі й працівники університету.

Виступ хору на Karazin Weekends Legacy: Honoring 220 Years 28 жовтня 2024 року.
Фото: Кирило Догадов, Каміла Рахматіллаєва

Незмінним у хорі є поєднання поваги до традицій із прагненням до інновацій. Його діяльність є невіддільною частиною культурного життя університету, Харкова та всієї України.

Виступ хору на Урочистій церемонії посвяти першокурсників у студенти 29 серпня 2024 року.
Фото: Вікторія Якименко, Юлія Гайденко, Михайло Проценко

Так, зокрема, хор завжди підтримує університетські заходи, вітає випускників і викладачів університету з досягненнями, а також представляє університет у заходах для майбутніх студентів.

Слідкуйте за оновленнями та заходами хору у соціальних мережах:

Як стати учасником хору?

Якщо ви в Харкові та хочете відвідувати хорові репетиції, напишіть у приватні повідомлення однієї із соціальних мереж (вище) або у WhatsApp +380 (93) 637-87-71 (Оксана Підопригора, керівниця хору).

Корисні посилання