День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
.jpg)
8 травня Каразінський університет долучається до загальнонаціонального вшанування Дня пам’яті та перемоги над нацизмом. Уже понад десятиліття Україна відзначає цей день у європейському дусі — не як тріумф, а як спогад про мільйони загиблих, про трагедію та ціну, яку заплатило людство за мир.
Друга світова війна стала найбільшою катастрофою XX століття — за нею стоять зруйновані долі, мільйони вбитих і нескінченна боротьба з тоталітарними режимами. Для України ця війна почалася ще 1 вересня 1939 року — з бомбардувань Львова та інших міст. Уже з 22 червня 1941 року уся територія України перетворилася на арену кривавих боїв. Упродовж війни близько 7 мільйонів українців було мобілізовано до лав Червоної армії, половина з яких загинула, а ще половина — повернулась з інвалідністю.
Українці воювали не тільки у радянських лавах — вони боролися в арміях Антигітлерівської коаліції, у лавах УПА, у підпіллі, на фронті й у тилу. Вони чинили опір нацизму в кожному куточку планети, доводячи світові своє прагнення до свободи.
Та ця перемога не принесла Україні свободи — на зміну нацистській окупації прийшов комуністичний терор. Радянська влада знову розгорнула репресії, депортації, штучні голоди та знищення національної релігійної ідентичності. Після 1945-го український народ продовжував свою боротьбу — вже за гідність і право бути господарем на власній землі.
Сьогодні, у 2025 році, цей день набуває ще глибшого сенсу. Адже Україна знову стала фронтиром цивілізаційного вибору — наші захисники боронять не лише свою землю, а й свободу, демократію і мир для всього континенту. Рашизм — новітня форма злочинної ідеології, що під прикриттям «перемоги» у Другій світовій війні веде криваву агресію проти України та світу — є прямим продовженням тоталітарного зла. Сьогодні, як і 80 років тому, українці опираються імперським зазіханням і дають шанс світові на нову систему безпеки — справедливу та стійку.
Важливо пам’ятати: війна 1939–1945 років стала можливою через змову двох тоталітарних режимів — нацистського та радянського, і через бездіяльність сильних держав. Саме тому ми повинні вчитись на уроках минулого й не допускати повторення трагедій. Нерішучість і мовчання у відповідь на агресію завжди породжували нові злочини. Сьогодні ж міжнародна спільнота має шанс продемонструвати солідарність і рішучість у боротьбі з рашизмом.
Каразінський університет закликає пам’ятати героїв минулого, шанувати жертви війни, але водночас — залишатися твердими, єдиними й принциповими у боротьбі за майбутнє. Ми зобов’язані навчати молодь не тільки історичним фактам, а й умінню робити висновки, критично мислити, шукати правду й захищати її.
За посиланням діє сайт Українського інституту національної пам’яті, присвячений Другій світовій війні. Він містить інформацію про ключові події, постаті, карти, інфографіку, фотогалерею, відеоролики й електронні видання про війну, підбірку фільмів «20 000 хвилин, які змінять ваше уявлення про Другу світову війну» та інші проєкти.